Styropian ranking 2023

W rankingu styropianu w 2023 roku oceniamy technologię oraz jakość wykonania zgodnie z deklaracją właściwości użytkowych wydanych dla poszczególnych produktów przez ich producentów oraz opinie klientów. Styropian ranking to przede wszystkim współczynnik przewodzenia ciepła oraz opór cieplny a także poszczególne wytrzymałości materiału i dokładność wykonania. Aktualna cena sprzedaży jest także bardzo istotna. Wszyscy przecież dążymy do zakupu najlepszych produktów w najkorzystniejszej cenie.

Po pierwsze w rankingu zakładamy, że im wyższa technologia wykonania, niższy współczynnik lambda i niższa cena oraz więcej pozytywnych opinii tym produkt staje się bardziej atrakcyjny. Tym sposobem umieszczamy go wyżej na liście. (Pod uwagę będą brane opinie o produkcie tylko tych klientów, którzy zakupili konkretny produkt).

Po drugie do rankingu zakwalifikowano produkty producentów, którzy deklarują dostawy styropianu gratis na terenie całego kraju. Produkty dostępne tylko lokalnie będą brały udział w rankingach lokalnych i opisane zostaną w kontakcie do poszczególnych miejscowości.

Po trzecie w przypadku gdy wyniki badań Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wykażą, że produkt, który znajduje się w rankingu w sposób rażący nie spełnia deklarowanych przez producenta właściwości, styropian ten po weryfikacji spadnie w rankingu na najniższe miejsce w kategorii po współczynniku lambda oraz zostanie poddany kwarantannie. Należy przy tym pamiętać iż jakość styropianu zależy od sposobu jego przechowywania. Styropian powinien być zabezpieczony w hurtowni budowlanej przed promieniowaniem słonecznym oraz warunkami atmosferycznymi. Nie będziemy uwzględniać badań jeśli badana próbka będzie starsza niż pół roku, ponieważ sposób przechowywania może mieć wpływ na wyniki badań. W przyszłości uwzględnimy udokumentowane reklamacje jakościowe od klientów indywidualnych.

Aktualizacja rankingu 2023

W rankingu w 2023 roku pojawiają się zmiany, coraz lepiej sprzedaje się Lambda Mega White. Przetestowaliśmy także płyty Styropminu, okazuje się być na prawdę solidną polską marką. Te produkty właśnie zasługują na to aby pojawić się w naszym rankingu.

Po wielu latach znikają z rankingu produkty zarejestrowanej w Polsce firmy o kapitale francuskim. O produkty Termoorganiki pyta coraz mniej klientów, słabo też było z uzyskaniem opinii.

Kategoria grafitowych płyt zespolonych

1. Lambda Mega White

W 2019 roku pojawił się w sprzedaży Swisspor Mega White są to duże 125 x 60 cm płyty z automatu, pod linkiem jest film. Młodszy brat Lambdy White. Produkt z najwyższej półki jakościowej i cenowej, cieszy się coraz większą popularnością. Uzyskał już kilka pozytywnych opinii od naszych klientów. Nie wymaga osłon podczas montażu.

2. Swisspor Lambda White Fasada

W ranking styropianu od 2014 roku, na pierwszym miejscu z nagrodą “Okrycia Roku 2015”. Firma Swisspor posiada doświadczenie blisko 50 lat. Produkcja styropianu odbywa się w czterech zakładach w Polsce, co umożliwia dostawę gotowych płyt EPS na terenie całej Polski. Technologia laminowania płyt grafitowych białą, twardszą warstwą EPS o grubości ok. 5 mm oraz niższa cena od Mega White wysuwa ten produkt na pierwsze miejsce wśród styropianów tego koloru o lambdzie 031. Współczynnik lambda na poziomie 0,031 W/mK to najlepszy możliwy wynik dla takich elewacyjnych płyt styropianowych. Dla tego produktu można wróżyć długi pobyt na miejscu pierwszym w styropian ranking. Jeszcze dwa lata temu zwykły EPS 031 był droższy więc dlaczego nie on?

Lambda White Fasada styropian ranking

Styropian Ranking Lambda White Fasada

O ocenie tego produktu decyduje tylko technologia wykonania oraz opinie ponieważ nie ma w Polsce zamiennika. Do tej kategorii niektórzy mogą zaliczyć płyty Austrotherm Premium Reflex. Jednak jest to styropian pokryty tylko białym preparatem refleksyjnym, czyli stanowi swego rodzaju półśrodek w zabezpieczeniu przed promieniowaniem cieplnym. Producent zmontował kolejną linię produkcyjną w 2020 roku, nie ma problemu z dostępnością aż do 5 sierpnia 2021 rok, kiedy to wyczerpały się zapasy. Przełom lipca i sierpnia to rekordowy popyt na ten styropian. W sierpni 2022 ceny wszystkich styropianów grafitowych  .

Styropiany grafitowe z lambdą 030 / 031

3. Styropmin Passive Pro 30

Styropian grafitowy na elewacje z najniższą lambdą oraz dużą wytrzymałością na ściskanie 80 kPa. Cieszy to, że jest to Polska marka, która obrała kierunek wysokiej jakości produktów. Wraz z produktami marki Sempre (także polska produkcja) takimi jak klej do grafitu TU200 oraz tynk silikonowy Nano Azuro Premium z 10letnią gwarancją. To najlepsza jakościowa oferta na rynku, na prawdę w bardzo dobrej promocyjnej cenie. Teraz klej wysyłamy gratis przy dowolnej ilości już od 30 worków. Do tego dorzucamy jedno opakowanie gruntu za 1 zł  Nie ma na rynku lepszej oferty na tak wysoką jakość.

4. Styropmin Fasada PRO 70 031

To jedna z najtwardszych grafitowych płyt na rynku, idealnym do nich klejem jest Sempre Tu 200. Numer jedne wśród “zwykłych” styropianów grafitowych. o lambdzie 031.

5. Swisspor Lambda Max Fasada 031

Na drugim miejscu cały czas ex aequo dwa produkty. Podobna technologia wykonania oraz deklaracja właściwości użytkowych. O kolejności na liście decyduje logistyka, ilość pozytywnych opinii z dostawą przy spełnieniu minimum logistycznego tj. już od 85 paczek

Moja ocena:

Swisspor i Styropmin to jedyne firmy, które dostarczają styropian w najdalsze zakątki Polski. Do tego pozytywnie ocenione płyty Swisspora przez GUNB w 2018 roku oraz 10 lat gwarancji w Styropminie od 2021 roku. Dodatkowo plus za logistykę, chyba najszybszy termin realizacji dostawy spośród wielu producentów.

Możliwość realizacji dostawy już od 24 m3 gratis prosto na budowę to kolejna istotna różnica pomiędzy produktami konkurencyjnymi. Podsumowując takie same parametry jakościowe i wagowe, średnia cena, lepsza logistyka oraz dostępność produktu sprawia, że ten produkt pozostaje na wysokim miejscu w rankingu.

Kategoria styropian grafitowy EPS 032 / 033

 6.  Swisspor Lambda plus Fasada 032

Dostępny już od 85 paczek z dostawą gratis HIT sezonów 2019 / 2020 / 2021 / 2022.

Najlepiej oceniany w tej kategorii oraz najwięcej pozytywnych opinii w sieci. Najkorzystniejszy wskaźnik  jakość/cena wg naszych klientów.

7. Styropmin Fasada Passive Pro 33

W 2022 roku dostępny w ograniczonych ilościach z powodu niskiej podaży styrenu grafitowego.

Ocena styropianów grafitowych

Profesjonalna linia produktów LAMBDA firmy Swisspor, cały czas w czołówce. Zauważamy od razu, że ten styropian grafitowy ( 032 ) ma mniejszą wytrzymałość na zginanie [BS] oraz na rozrywanie [TR] niż styropiany z kategorii EPS 031. Obecna promocja tego produktu sprawia iż jest on tańszy, dlatego wskakuje na miejsce 6 w ogólnej klasyfikacji i po raz kolejny jako HIT sezonu i numer jeden w swojej kategorii.

Same pozytywne opinie sprawiają, że Lambda plus 032 pewnie ląduje na tym miejscu. W czerwcu 2018 cena spadła do historycznego minimum by w październiku osiągnąć cenę najwyższą i w grudniu oraz styczniu 2019 wrócić na niższy poziom ostatecznie lipiec 2019 to ponowie najniższa cena . Marzec 2021 to rekordowo wysoka cena… nikt nie spodziewał się, że marzec 2022 przebije wszystkie złe prognozy. Niska podaż polistyrenu, wysoki popyt zimą 21/22 wywindowały cenę do ok. 155 zł /op. To rekord po którym w styczniu 2023 nie ma już śladu.

Zawsze pamiętajmy o siatkach osłonowych zawieszonych na rusztowaniach lub pod okapem oraz o odpowiednim kleju do styropianu grafitowego. Ostatnio najczęściej wybierany Sempre Tu 200 . Firmie Swisspor dziękujemy za bardzo dobry produkt w korzystnej cenie. Wiele pozytywnych opinii potwierdza jakość produktu.

Ranking styropianu elewacyjnego znajduje się na stronie ” styropian elewacyjny ” w postaci oferty zaproponowanej od góry od numeru jeden i jest ważny w 2022 roku w oparciu o aktualny asortyment poszczególnych producentów, ich aktualne deklaracje właściwości użytkowych  oraz aktualną cenę i opinie.

Styropiany grafitowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Jeszcze w 2019 roku cena stała się zatem bardzo atrakcyjna i z powodów ekonomicznych korzystniej było wybrać styropian grafitowy 032 – 033 niż styropiany białe 038 – 039. Jednak 20 cm tego białego to lepszy opór cieplny niż 15 grafitu.

Porównanie kosztu oporu cieplnego białego do grafitu 10 styczeń 2023 rok

Porównuję biały EPS 70 038 gr. 20 cm do grafitowego lambda 032 gr. 20 cm.

Odpowiednio opór to ok.  5,26 m2K/W i 6,25 m2K/W cena odpowiednio ok.  56 i 56 zł/m2 .

Najkorzystniej zatem wychodzi 20 cm styropianu o lambdzie 032.

Podobna cena i znacznie wyższy opór cieplny.

Należy tylko wspomnieć, że EPS 70 jest twardszy, zawiera więcej styrenu ok. 0,5kg na paczce.

Stąd tez ta cena pomimo różnicy w kolorzemateriału.

 

Kategoria Styropiany białe na elewację

1.  Swisspor EPS 70 038

dostępny już od 80 paczek!

2. Styropmin EPS 70 038

3. Swisspor Max Fasada 040

4. Styropmin Fasada 040

 

Moja ocena styropianów białych

Firma Swisspor walczy o rynek także w sektorze styropianów białych. Po pierwsze w klasie premium oferuje obecnie najniższą cenę, co czyni jej produkty nadzwyczaj atrakcyjne. Po drugie zbiera także najwięcej pozytywnych opinii. Coraz więcej zadowolonych klientów, coraz większa sprzedaż i udział w rynku tej firmy.  Styropmin swoją jakość potwierdza 10 letnią gwarancją i wraz z systemem Sempre tworzą najkorzystniejszą ofertę na rynku – więcej informacji .

 

W swojej ofercie posiadamy ofertę 35 producentów styropianu. W rankingu przedstawiam tylko najczęściej wybierane marki w Polsce.

pozdrawiam serdecznie

mgr inż. Tomasz Lingo,

styropian ranking 2023

 

Produkty, które wypadły z rankingu w 2021 i 2022 roku:

grafitowy 031 Termo Organika Termonium Plus Fasada

szary Termo Organika Termonium Fasada 032

Termo Organika Galaxy Fasada 033

biały Termo Organika Fasada Gold 038

Produkty, które wrócą w 2023 roku, cieszą się coraz większą popularnością.

Austrotherm Fasada Super 70 038

Austrotherm Fasada Therma 033

Austrotherm Premium Fasada 031