fbpx

Styropian ranking 2021

W rankingu styropianu phu lingo w 2021 oceniamy technologię oraz jakość wykonania zgodnie z deklaracją właściwości użytkowych wydanych dla poszczególnych produktów przez ich producentów oraz opinie klientów. Styropian ranking to przede wszystkim współczynnik przewodzenia ciepła oraz opór cieplny a także poszczególne wytrzymałości materiału i dokładność wykonania. Aktualna cena sprzedaży jest także bardzo istotna. Wszyscy przecież dążymy do zakupu najlepszych produktów w najkorzystniejszej cenie.

Po pierwsze w rankingu zakładamy, że im wyższa technologia wykonania, niższy współczynnik lambda i niższa cena oraz więcej pozytywnych opinii tym produkt staje się bardziej atrakcyjny. Tym sposobem umieszczamy go wyżej na liście. (Pod uwagę będą brane opinie o produkcie tylko tych klientów, którzy zakupili konkretny produkt).

Po drugie do rankingu zakwalifikowano produkty producentów, którzy deklarują dostawy styropianu gratis na terenie całego kraju. Produkty dostępne tylko lokalnie będą brały udział w rankingach lokalnych i opisane zostaną w kontakcie do poszczególnych miejscowości.

Po trzecie w przypadku gdy wyniki badań Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wykażą, że produkt, który znajduje się w rankingu w sposób rażący nie spełnia deklarowanych przez producenta właściwości, styropian ten po weryfikacji spadnie w rankingu na najniższe miejsce w kategorii po współczynniku lambda oraz zostanie poddany kwarantannie. Należy przy tym pamiętać iż jakość styropianu zależy od sposobu jego przechowywania. Styropian powinien być zabezpieczony w hurtowni budowlanej przed promieniowaniem słonecznym oraz warunkami atmosferycznymi. Nie będziemy uwzględniać badań jeśli badana próbka będzie starsza niż pół roku, ponieważ sposób przechowywania może mieć wpływ na wyniki badań. W przyszłości uwzględnimy udokumentowane reklamacje jakościowe od klientów indywidualnych.

Pierwsza w tym roku aktualizacja rankingu odbyła się 5 stycznia 2021 roku w całkowicie innych realiach cenowych. W marcu zabrakło na rynku styrenu. Ceny poszybowały wysoko… na fali gorących emocji. Korekty w dół, jest początek maja 2021 by w lipcu osiągnąć dół i z początkiem sierpnia wyskoczyć do góry. Wchodzimy w sezon, co tu się dziwić?

W rankingu pojawiają się zmiany, coraz lepiej sprzedaje się Lambda Mega White. Przetestowaliśmy także płyty Styropminu, okazuje się być na prawdę solidną polską marką, która jako jedna gwarantuje 10 lat gwarancji na swoje styropiany. Te produkty właśnie zasługują na to aby pojawić się w naszym rankingu.

Po wielu latach znikają z rankingu produkty zarejestrowanej w Polsce firmy o kapitale francuskim. O produkty Termoorganiki pyta coraz mniej klientów, słabo też było z uzyskaniem opinii. Trochę będzie nam jej tu brakować, była z nami od początku. No ale cóż zrobić? Swisspor przyćmiewa jej blask no i pojawia się w rankingu marka, która rośnie w siłę: STYROPMIN. Natomiast jeśli Austrotherm chce się tu utrzymać, nie wystarczą złote medale. Pani prezes będzie musiała powalczyć zdecydowanie, pilnować jakości, może wprowadzić jakieś innowacje i raczej zejść z ceny.

Kategoria EPS 030

1. Styropmin Passive Pro 30

Styropian grafitowy z najniższą lambdą oraz dużą wytrzymałością na ściskanie 80 kPa z 10 letnią gwarancją producenta. Cieszy to, że jest to Polska marka, która obrała kierunek wysokiej jakości produktów. Wraz z produktami marki Sempre (także polska produkcja) takimi jak klej do grafitu TU200 oraz tynk silikonowy Nano Azuro Premium cały komplet z 10letnią gwarancją. To najlepsza jakościowa oferta na rynku, na prawdę w bardzo dobrej promocyjnej cenie. Teraz klej wysyłamy gratis przy dowolnej ilości już od 24 worków. Do tego dorzucamy jedno opakowanie gruntu za 1 zł ( przy zakupie co najmniej 3 szt.) . Nie ma lepszej oferty na tak wysoką jakość.

Kategoria płyt zespolonych EPS 031

2. Lambda Mega White

W 2019 roku pojawił się w sprzedaży Swisspor Mega White są to duże 125 x 60 cm płyty z automatu. Młodszy brat Lambdy White. Produkt z najwyższej półki jakościowej i cenowej, cieszy się coraz większą popularnością. Uzyskał już kilka pozytywnych opinii od naszych klientów. Nie wymaga osłon podczas montażu.

3. Swisspor Lambda White Fasada

W ranking styropianu od 2014 roku, na pierwszym miejscu z nagrodą “Okrycia Roku 2015”. Firma Swisspor posiada doświadczenie blisko 50 lat. Produkcja styropianu odbywa się w czterech zakładach w Polsce, co umożliwia dostawę gotowych płyt EPS na terenie całej Polski. Technologia laminowania płyt grafitowych białą, twardszą warstwą EPS o grubości ok. 5 mm oraz niższa cena od Mega White wysuwa ten produkt na pierwsze miejsce wśród styropianów grafitowych o lambdzie 031. Współczynnik lambda na poziomie 0,031 W/mK to najlepszy możliwy wynik dla takich elewacyjnych płyt styropianowych. Dla tego produktu można wróżyć długi pobyt na miejscu pierwszym w styropian ranking. Jeszcze dwa lata temu zwykły EPS 031 był droższy więc dlaczego nie on? Jedyny taki odporny na słońce  styropian grafitowy.

Lambda White Fasada styropian ranking

Styropian Ranking Lambda White Fasada

O ocenie tego produktu decyduje tylko technologia wykonania oraz opinie ponieważ nie ma w Polsce zamiennika. Do tej kategorii niektórzy mogą zaliczyć płyty Austrotherm Premium Reflex. Jednak jest to styropian pokryty tylko białym preparatem refleksyjnym, czyli stanowi swego rodzaju półśrodek w zabezpieczeniu przed promieniowaniem cieplnym. Producent zmontował kolejną linię produkcyjną w 2020 roku, nie ma problemu z dostępnością aż do 5 sierpnia 2021 rok, kiedy to wyczerpały się zapasy. Przełom lipca i sierpnia to rekordowy popyt na ten styropian.

Kategoria styropianów grafitowych z lambdą 031

4. Styropmin Fasada PRO 70 031

To jedna z najtwardszych grafitowych płyt na rynku, idealnym do nich klejem jest Sempre Tu 200. Numer jedne wśród “zwykłych” styropianów grafitowych. o lambdzie 031.

5. Ex aequo Lambda Max,  oraz Premium

Na drugim miejscu cały czas ex aequo dwa produkty. Podobna technologia wykonania oraz deklaracja właściwości użytkowych. O kolejności na liście decyduje logistyka, ilość pozytywnych opinii oraz niższa cena:

Swisspor Lambda Max Fasada 031

z dostawą przy spełnieniu minimum logistycznego tj. już od 80 paczek

Warto zwrócić uwagę na to iż jeszcze niedawno w takiej cenie była lambda plus 032. Wśród wszystkich opinii to ten produkt ma najrówniejsze krawędzie.

Austrotherm Premium Fassada 031

z dostawą od 100 paczek.

Moja ocena:

Swisspor i Styropmin to jedyne firmy, które dostarczają styropian w najdalsze zakątki Polski. Do tego pozytywnie ocenione płyty Swisspora przez GUNB w 2018 roku oraz 10 lat gwarancji w Styropminie od 2021 roku. Dodatkowo plus za logistykę, chyba najszybszy termin realizacji dostawy spośród wielu producentów.

Możliwość realizacji dostawy już od 24 m3 gratis prosto na budowę to kolejna istotna różnica pomiędzy produktami konkurencyjnymi. Podsumowując takie same parametry jakościowe i wagowe, średnia cena, lepsza logistyka oraz dostępność produktu sprawia, że ten produkt pozostaje na wysokim miejscu w rankingu.

Austrotherm – tu wadą jest logistyka i dopłaty za transport poniżej 30 m3. Firma ta ma tylko dwa zakłady produkcyjne w Polsce, Oświęcim i Skierniewice. (Uwaga, w budowie jest trzeci zakład w okolicach Opola) W chwili obecnej zamówienia do części zachodniej (dalej niż A3) oraz Północnej nie są realizowane. Produkt dostępny we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Warszawie i na całym południu Polski. Cena podobna, lekko wyższa od konkurencji. Jakościowo różnicy nie widać zatem te dwa produkty stoją w tym samym miejscu na podium.

Kategoria styropian grafitowy EPS 032 – 033

 6.  Swisspor Lambda plus Fasada 032

dostępny już od 80 paczek!

7. Styropmin Fasada Passive Pro 33

8. Austrotherm Fasada Therma 033

Ocena styropianów grafitowych

Profesjonalna linia produktów LAMBDA firmy Swisspor, cały czas w czołówce. Zauważamy od razu, że ten styropian grafitowy ( 032 ) ma mniejszą wytrzymałość na zginanie [BS] oraz na rozrywanie [TR] niż styropiany z kategorii EPS 031. Producent deklaruje jednak taki sam opór cieplny jak Termo Organika Termonium 032. Obecna promocja tego produktu sprawia iż jest on tańszy, dlatego wskakuje na miejsce 6 w ogólnej klasyfikacji i po raz kolejny jako HIT sezonu i numer jeden w swojej kategorii.

Same pozytywne opinie sprawiają, że Lambda plus 032 pewnie ląduje na tym miejscu. W czerwcu 2018 cena spadła do historycznego minimum by w październiku osiągnąć cenę najwyższą i w grudniu oraz styczniu 2019 wrócić na niższy poziom ostatecznie lipiec 2019 to ponowie najniższa cena . HIT 2018 / 2019 / 2020 / 2021. Non stop w promocji i nadal atrakcyjny w porównaniu z produktami konkurencyjnymi, tańszy nawet od  TermoOrganika Galaxy oraz Austrotherm Therma. Marzec 2021 to rekordowo wysoka cena.

Zawsze pamiętajmy o siatkach osłonowych zawieszonych na rusztowaniach lub pod okapem oraz o odpowiednim kleju do styropianu grafitowego. Ostatnio najczęściej wybierany Sempre Tu 200 . Firmie Swisspor dziękujemy za bardzo dobry produkt w korzystnej cenie. Wiele pozytywnych opinii potwierdza jakość produktu.

Ranking styropianu elewacyjnego znajduje się na stronie ” styropian elewacyjny ” w postaci oferty zaproponowanej od góry od numeru jeden i jest ważny w 2021 roku w oparciu o aktualny asortyment poszczególnych producentów, ich aktualne deklaracje właściwości użytkowych  oraz aktualną cenę i opinie.

Styropiany grafitowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Cena stała się zatem bardzo atrakcyjna i z powodów ekonomicznych korzystniej jest wybrać styropian grafitowy 032 – 033 niż styropiany białe 038 – 039. Jednak 20 cm tego białego to lepszy opór cieplny niż 15 grafitu.

Kategoria Styropiany białe na elewację

9. Swisspor EPS 80 038

dostępny już od 80 paczek!

Można go stosować na elewację oraz podłogę, twardy styropian elewacyjny wg starego oznaczenia FS15, jeden z najsolidniejszych.

10.  Swisspor EPS 70 038

dostępny już od 80 paczek!

11. Styropmin EPS 70 038

12. Austrotherm Fasada Super 70 038

Dostępny tylko w centralnej i południowej Polsce

Bardziej miękki od Swisspora EPS 80 038 i droższy od niego, jednak jest najczęściej wybieranym białym styropianem w Oświęcimiu i w Małopolsce.

Moja ocena styropianów białych

Firma Swisspor walczy o rynek także w sektorze styropianów białych. Po pierwsze w klasie premium oferuje obecnie najniższą cenę, co czyni jej produkty nadzwyczaj atrakcyjne. Po drugie zbiera także najwięcej pozytywnych opinii. Proszę spojrzeć na EPS 80 038 – twardszy, solidniejszy a tańszy nawet od Fasady Gold. Po co przepłacać? Coraz więcej zadowolonych klientów, coraz większa sprzedaż i udział w rynku tej firmy. Termo Organika jakościowo podobnie lecz z wyższą ceną. Austrotherm jak zwykle wycenia swoje produkty najwyżej. Nie bez powodu, ponowie jak co roku pani Prezes zgarnia najcenniejsze wyróżnienia:

pozdrawiam serdecznie

mgr inż. Tomasz Lingo,

styropian ranking sierpień 2021 ( w trakcie edycji )

 

Produkty, które wypadły z rankingu w 2021 roku:

Termo Organika Termonium Plus Fasada

Termo Organika Termonium Fasada 032

Termo Organika Galaxy Fasada 033

Termo Organika Fasada Gold 038

 

 

 

Optimized with PageSpeed Ninja