fbpx

Styropian ranking 2021

W rankingu styropianu phu lingo w 2021 oceniamy technologię oraz jakość wykonania zgodnie z deklaracją właściwości użytkowych wydanych dla poszczególnych produktów przez ich producentów oraz opinie klientów. Styropian ranking to przede wszystkim współczynnik przewodzenia ciepła oraz opór cieplny a także poszczególne wytrzymałości materiału i dokładność wykonania. Aktualna cena sprzedaży jest także bardzo istotna. Wszyscy przecież dążymy do zakupu najlepszych produktów w najkorzystniejszej cenie.

Po pierwsze w rankingu zakładamy, że im wyższa technologia wykonania, niższy współczynnik lambda i niższa cena oraz więcej pozytywnych opinii tym produkt staje się bardziej atrakcyjny. Tym sposobem umieszczamy go wyżej na liście. (Pod uwagę będą brane opinie o produkcie tylko tych klientów, którzy zakupili konkretny produkt).

Po drugie do rankingu zakwalifikowano produkty producentów, którzy deklarują dostawy styropianu gratis na terenie kraju. Produkty dostępne tylko lokalnie będą brały udział w rankingach lokalnych i opisane zostaną w kontakcie do poszczególnych miejscowości.

Po trzecie w przypadku gdy wyniki badań Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wykażą, że produkt, który znajduje się w rankingu w sposób rażący nie spełnia deklarowanych przez producenta właściwości, styropian ten po weryfikacji spadnie w rankingu na najniższe miejsce w kategorii po współczynniku lambda oraz zostanie poddany kwarantannie. Należy przy tym pamiętać iż jakość styropianu zależy od sposobu jego przechowywania. Styropian powinien być zabezpieczony w hurtowni budowlanej przed promieniowaniem słonecznym oraz warunkami atmosferycznymi. Nie będziemy uwzględniać badań jeśli badana próbka będzie starsza niż pół roku, ponieważ sposób przechowywania może mieć wpływ na wyniki badań. W przyszłości uwzględnimy udokumentowane reklamacje jakościowe od klientów indywidualnych.

Ostatnia aktualizacja rankingu 5 stycznia 2021 rok. Kolejna pojawi się najpóźniej w kwietniu.

Kategoria EPS 031

1. Swisspor Lambda White Fasada

W ranking styropianu od 2014 roku, na pierwszym miejscu z nagrodą “Okrycia Roku 2015”. Firma Swisspor posiada doświadczenie blisko 50 lat. Produkcja styropianu odbywa się w czterech zakładach w Polsce, co umożliwia dostawę gotowych płyt EPS na terenie całej Polski. Technologia laminowania płyt grafitowych białą, twardszą warstwą EPS o grubości ok. 5 mm wysuwa ten produkt na pierwsze miejsce wśród styropianów grafitowych. Współczynnik lambda na poziomie 0,031 W/mK to najlepszy możliwy wynik dla takich elewacyjnych płyt styropianowych. Dla tego produktu można wróżyć długi pobyt na miejscu pierwszym w styropian ranking. Jeszcze dwa lata temu zwykły EPS 031 był droższy więc dlaczego nie on? Jedyny taki odporny na słońce i na odpadanie ze ściany styropian grafitowy.

Lambda White Fasada styropian ranking

Styropian Ranking Lambda White Fasada

O ocenie tego produktu decyduje tylko technologia wykonania oraz opinie ponieważ nie ma w Polsce zamiennika. Do tej kategorii niektórzy mogą zaliczyć płyty Austrotherm Premium Reflex. Jednak jest to styropian pokryty tylko białym preparatem refleksyjnym, czyli stanowi swego rodzaju półśrodek w zabezpieczeniu przed promieniowaniem cieplnym. Obecna cena Lambdy White w wersji niefrezowanej teraz w promocji  61,53 zł brutto za paczkę. Producent zmontował kolejną linię produkcyjną więc cena spadła z 68,88 zł, produkt jest bardziej dostępny.

W 2019 roku pojawił się w sprzedaży Swisspor Mega White są to duże 125 x 60 cm płyty z automatu. Produkt z najwyższej półki jakościowej i cenowej, sprzedajemy go w stosunkowo małych ilościach. Być może w kwietniu pojawi się w rankingu.

2. Ex aequo Lambda Max, Termonium Plus oraz Premium

Na drugim miejscu cały czas ex aequo trzy produkty. Podobna technologia wykonania oraz deklaracja właściwości użytkowych. O kolejności na liście decyduje ilość pozytywnych opinii:

Swisspor Lambda Max Fasada 031

cena: ok. 57,00 brutto zł/paczkę z dostawą przy spełnieniu minimum logistycznego tj. już od 80 paczek

Warto zwrócić uwagę na to iż jeszcze niedawno w takiej cenie była lambda plus 032. Wśród wszystkich opinii to ten produkt ma najrówniejsze krawędzie.

Austrotherm Premium Fassada 031

cena: ok. 57 zł za paczkę z dostawą od 100 paczek.

Termo Organika Termonium Plus Fasada 031

cena: ok. 58 brutto zł/op. z dostawą od ok. 100 paczek.

Moja ocena:

Termo Organika oraz Swisspor to jedyne firmy, które dostarczają styropian w najdalsze zakątki Polski. Do tego pozytywnie ocenione przez GUNB w 2018 roku. Plus za logistykę, chyba najszybszy termin realizacji dostawy spośród tych trzech producentów.

Jeśli chodzi o ceny to tym roku firma Swisspor utrzymuje najbardziej stabilną cenę styropianu grafitowego i na podobnym poziomie co konkurencja. Możliwość realizacji dostawy już od 24 m3 gratis prosto na budowę to kolejna istotna różnica pomiędzy produktami konkurencyjnymi. Podsumowując takie same parametry jakościowe i wagowe, średnia cena, lepsza logistyka oraz dostępność produktu sprawia, że ten produkt pozostaje na wysokim miejscu w rankingu.

Austrotherm – tu wadą jest logistyka i dopłaty za transport poniżej 30 m3. Firma ta ma tylko dwa zakłady produkcyjne w Polsce, Oświęcim i Skierniewice. (Uwaga, w budowie jest trzeci zakład w okolicach Opola) W chwili obecnej zamówienia do części zachodniej (dalej niż A3) oraz Północnej nie są realizowane. Produkt dostępny we Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Warszawie i na całym południu Polski. Cena podobna, lekko wyższa od konkurencji. Jakościowo różnicy nie widać zatem te trzy produkty stoją w tym samym miejscu na podium od 3 lat.

Kategoria styropian grafitowy EPS 032 – 033

 3.  Swisspor Lambda plus Fasada 032

cena ok. 47 zł brutto / op. dostępny już od 80 paczek!

4. Termo Organika Termonium Fasada 032

twardszy od Swisspora 032 lecz znacznie droższy, dlatego znajduje się zaraz za nim.

5. Termo Organika Galaxy Fasada 033

Uwaga na promocję: kompletny system GALAXY

6. Austrotherm Fasada Therma 033

Ocena styropianów grafitowych

Profesjonalna linia produktów LAMBDA firmy Swisspor, cały czas w czołówce. Zauważamy od razu, że ten styropian grafitowy ( 032 ) ma mniejszą wytrzymałość na zginanie [BS] oraz na rozrywanie [TR] niż styropiany z kategorii EPS 031. Producent deklaruje jednak taki sam opór cieplny jak Termo Organika Termonium 032. Obecna promocja tego produktu sprawia iż jest on tańszy blisko 6 zł od Termonium 032, dlatego wskakuje na miejsce 3 poraz kolejny jako HIT sezonu.

Same pozytywne opinie sprawiają, że Lambda plus 032 pewnie ląduje na tym miejscu. W czerwcu 2018 cena spadła do historycznego minimum by w październiku osiągnąć cenę najwyższą i w grudniu oraz styczniu 2019 wrócić na niższy poziom ostatecznie lipiec 2019 to ponowie najniższa cena . HIT 2017/2018 / 2019 i równie duże zainteresowanie w 2020. Non stop w promocji i nadal atrakcyjny w porównaniu z produktami konkurencyjnymi, tańszy nawet od  TermoOrganika Galaxy oraz Austrotherm Therma i to ok. 2 zł/op.

Zawsze pamiętajmy o siatkach osłonowych zawieszonych na rusztowaniach lub pod okapem oraz o odpowiednim kleju do styropianu grafitowego. Ostatnio najczęściej wybierany Sempre Tu 200 . Firmie Swisspor dziękujemy za bardzo dobry produkt w korzystnej cenie. Wiele pozytywnych opinii potwierdza jakość produktu.

Wersja 031 jest solidniejsza, twardsza i znacznie tańsza (ponad 10%) niż 2 lata temu.

Ranking styropianu znajduje się na stronie ” styropian elewacyjny ” w postaci oferty zaproponowanej od góry od numeru jeden i jest ważny w 2020 roku w oparciu o aktualny asortyment poszczególnych producentów, ich aktualne deklaracje właściwości użytkowych  oraz aktualną cenę i opinie.

Styropiany grafitowe cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Cena stała się zatem bardzo atrakcyjna i z powodów ekonomicznych korzystniej jest wybrać styropian grafitowy 032 – 033 niż styropiany białe 038 – 039.

Kategoria Styropiany białe na elewację EPS 80 / EPS 70

8. Swisspor EPS 80 038

cena ok. 54 zł brutto / op. dostępny już od 80 paczek!

Można go stosować na elewację oraz podłogę, twardy styropian elewacyjny wg starego oznaczenia FS15, jeden z najsolidniejszych.

9.  Swisspor EPS 70 038

cena ok. 51 zł brutto / op. dostępny już od 80 paczek!

Trochę niższa lambda, lecz więcej pozytywnych opinii od konkurencji.

10. Termo Organika Fasada Gold 038

cena ok. 53 zł brutto / op. dostępny już od 80 paczek!

cena wysoka w porównaniu do Swisspora, nieuzasadniona moim zdaniem, cięższy nie jest.

11. Austrotherm Fasada Super 70 038

cena ok. 53 zł brutto / op. dostępny tylko na południu i w centralnej Polsce

Bardziej miękki od Swisspora EPS 80 038 i droższy od niego. Twardszy od Termo Organiki Gold Fasady. Ten produkt jest najczęściej wybieranym białym styropianem w Oświęcimiu i na Małopolsce.

Moja ocena styropianów białych

Firma Swisspor walczy o rynek także w sektorze styropianów białych. Po pierwsze w klasie premium oferuje obecnie najniższą cenę, co czyni jej produkty nadzwyczaj atrakcyjne. Po drugie zbiera także najwięcej pozytywnych opinii. Proszę spojrzeć na EPS 80 038 – twardszy, solidniejszy a tańszy nawet od Fasady Gold. Po co przepłacać? Coraz więcej zadowolonych klientów, coraz większa sprzedaż i udział w rynku tej firmy. Termo Organika jakościowo podobnie lecz z wyższą ceną. Austrotherm jak zwykle wycenia swoje produkty najwyżej. Nie bez powodu, ponowie jak co roku pani Prezes zgarnia najcenniejsze wyróżnienia:

pozdrawiam serdecznie i zapraszam na kolejny ranking w kwietniu.

mgr inż. Tomasz Lingo,

styropian ranking styczeń 2021,

Optimized with PageSpeed Ninja