Jak odczytać oznaczenia z opakowania styropianu?

Oznaczenia opakowania styropianu to nic innego jak deklaracja właściwości użytkowych wg normy EPS EN 13163 . Pewnie niejednokrotnie spotkaliście się z następującymi informacjami. Oznaczają one tolerancję wymiarową i wytrzymałościową, przykładowo:

L1-W1-S1-P4-BS125-CS(10)80-DS(N)2-DS(70,-)1-TR100
T2-L1-W1-S1-P4-BS150-CS(10)100-DS(N)2-DS(70,-)1-TR150
T1-L1-W1-S1-P3-BS350-CS(10)250-DS(N)5-DS(70,-)2-DLT(1)5

Deklaracja właściwości użytkowych

Powyższy zapis może wydawać się skomplikowany, jednak tak naprawdę jego rozszyfrowanie jest niezwykle proste. Rozłóżmy powyższą deklarację właściowości użytkowych na pomniejsze części składowe. Jak odczytać oznaczenia z opakowania styropianu :

EPS – informacja, że produkt jest styropianem ( polistyrenem ekspandowanym ) lub XPSpolistyren ekstrudowany
EN 13163 – numer normy
T – tolerancja grubości [mm] oraz L – tolerancja długości [mm]
W – tolerancja szerokości [mm] oraz S – tolerancja prostokątności [mm/100mm]
P – tolerancja płaskości [mm]
BS – wytrzymałość na zginanie [kPa]
CS – naprężanie ściskającego przy 10% odkształceniu [kPa]
DS(N) – stabilność wymiarowa (w warunkach laboratoryjnych), określana w %
DS(70) – stabilność wymiarowa w temperaturze wynoszącej 70 stopni Celsjusza
TR – wytrzymałość na rozciąganie [kPa]
DLT – odkształcenie po obciążeniach ściskającego oraz wpływu temperatury

Dodatkowo stosowane są symbole typu 042, 038 oraz 036 [W/mK], czyli maksymalna wartość współczynnika przewodzenia ciepła. Lambdy 031, 032 i 033 to styropian grafitowy.

Często na opakowaniu można również spotkać się z następującymi oznaczeniami:

EPS 80 – 040 PŁYTY WARSTWOWE Z OKŁADZINAMI METALOWYMI
EPS 100 – [ 038 – 036 ] DACH/PODŁOGA
EPS 70 – [ 040 – 039 – 038 ] FASADA

Są to poszczególne typy płyt styropianowych, które najczęściej umieszczane są bezpośrednio nad parametrami minimalnymi, wymienionymi wcześniej.

Jak odczytać oznaczenia ? Szybka analiza

Zamieszczone przez nas powyżej oznaczenia z opakowania styropianu przestają już być tak zagmatwane, po porównaniu ich z rozpiską parametrów minimalnych. Wystarczy wyłącznie w pełni zdawać sobie sprawę, jakiego rodzaju płyty styropianowe najlepiej sprawdzą się w planowanych pracach a następnie odpowiednio dobrać produkt do posiadanych potrzeb.

Jeśli potrzebujesz elewacyjny to najważniejszym parametrem będzie współczynnik lambda. Im niższy tym lepiej. Najlepsze na elewacje są te grafitowe z lambdą 031 lub 032. Na podłogi istotna będzie także wytrzymałość na ściskanie. Im jest ona wyższa tym twardszy styropian. EPS 100 w wersji białej z lambdą 036 lub grafitowej 030 to najlepsze rozwiązanie pod ogrzewanie podłogowe.

Na folii lub pod nią mogą znaleźć się również oznaczenia dotyczące między innymi liczby sztuk płyt w jednym opakowaniu, roku produkcji, nazwy produktu, jak i dystrybutora oraz producenta. Właściwe odczytanie wszystkich informacji pozwoli z łatwością odnaleźć poszukiwany rodzaj płyt.

Przykładowa deklaracja właściwości użytkowych  na jednej z paczek styroduru (można powiększyć):

deklaracja właściwości użytkowych

Kontakt

Hurtownia Styropianu PHU Lingo

Dzień dobry!

Od blisko 16 lat służymy fachowym doradztwem w wykonywaniu izolacji budowlanych z zastosowaniem EPS i XPS oraz płyt PIR. Pod numerem 513092032 dyżuruje właściciel, mgr inż. Tomasz Lingo, który posiada uprawnienia budowlane oraz wieloletnie doświadczenie przy termomodernizacji starych oraz budowie nowych energooszczędnych budynków. Pan Tomasz optymalizuje technologię, wybierając najlepsze materiały w przystępnej cenie. Jest z czego wybierać, dostępnych jest ponad dziesięciu dostawców styropianu oraz dwudziestu kilku producentów chemii. Na stronie prezentujemy tylko wybrane marki.

Aby dokonać zakupu w okienku "ilość" wpisz sumę potrzebnych paczek, co najmniej w ilości minimalnej a grubości styropianu podaj w ostatniej fazie zamówienia w okienku: Uwagi do zamówienia. Jeśli chcesz zamówić różne styropiany w różnych ilościach ale w sumie co najmniej 80 paczek to napisz do nas maila. Zachowamy promocje.

Zamówienia, które spełniają wskazane minima logistyczne to:

DOSTAWA GRATIS w całej Polsce.

Zapraszamy!

Optimized with PageSpeed Ninja