Dofinansowanie Czyste Powietrze 2019

We wrześniu 2018 roku ruszył program rządowy i dofinansowanie Czyste Powietrze mający na celu dopłaty do ocieplenia oraz termomodernizacji domu jednorodzinnego w latach 2018 – 2029. Po pierwsze dotacja rządowa dotyczy w większości przypadków budynków z lat 1960 – 2002 przy projektowaniu, których korzystano ze starych norm i wytycznych na ocieplenie ścian budynków. Projekt dotyczy także nowo wznoszonych budynków w zakresie instalacji pieców c.o. Nabór wniosków już się rozpoczął, poniżej znajdziesz więc aktualne linki. 18 stycznia 2019 po krótkiej przerwie wznowiono przyjmowanie wniosków.

Dofinansowanie czyste powietrze

Program priorytetowy Czyste Powietrze – termomodernizacja domów jednorodzinnych. Ministerstwo energetyki rozpoczęło pilotażowym projektem termomodernizacyjnym STOP SMOG a teraz rusza z kampanią Czyste Powietrze. Wytypowano z całej Polski z 22 gmin 33 miejscowości z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Dotacja będzie dotyczyć starych, nieocieplonych budynków jednorodzinnych. Dofinansowanie także BEZ WKŁADU WŁASNEGO to oryginalne rozwiązanie tylko dla kampanii czyste powietrze. Sprawdzić koszta styropianu: styropian cena

Dofinansowanie na ocieplenie domu i termomodernizację min. styropian

Dotacja (inwestycja do 53 tys. zł) lub pożyczka (przy wartości ponad 53 tys. zł) na termomodernizację z programu Czyste Powietrze w 2018 roku dotyczy kompleksowego remontu, termomodernizacji budynku mieszkalnego. O zwrot kosztów za styropian i prace ociepleniowe będzie mógł się starać każdy właściciel nieruchomości zabudowanej min. budynkiem jednorodzinnym. Inwestor budujący nowy domek skorzysta z dotacji tylko w zakresie wymiany lub rozbudowy źródła ciepła. Nowe warunki podstawowe to :

 • Stary budynek – konieczna wymiana starego pieca, na nowy, który spełni wymagania programu (i dodatkowo pozostały zakres prac)
 • Nowy dom – montaż instalacji, która spełnia wymagania programu, uwaga w tym przypadku wydatki należy ponieść do 31.12.2019 roku. Źródła energii odnawialnej kolektory i instalacja fotowoltaiczna tylko w formie pożyczki.

Pamiętajmy, że budując nowy budynek nie dostaniemy jego odbioru przed zakończeniem ocieplenia ścian, w wszystkie koszta dotyczące programu czyste powietrze dla nowych domów, muszą być poniesione przed końcem 2019 roku. Termomodernizacja to kompleksowy remont budynku mieszkalnego mający na celu zmniejszenie zapotrzebowania na energię do jego ogrzania.

Co musisz wiedzieć o programie czyste powietrze

 • Minimalny koszt realizowanego projektu wg programu Czyste Powietrze to 7.000 zł.
 • Zakłada się, że termomodernizacji zostanie poddanych nawet klika milionów domów łącznie kwota przeznaczona to 103 000 000 000 zł
 • Właściciele domów, których dochody są najniższe niż 600 zł na osobę otrzymają do 90 proc. dotacji na realizację przedsięwzięć finansowanych w ramach Programu.
 • Jeśli Twój dochód na 1 członka rodziny przekracza 1600 zł otrzymasz do 30 % dotacji czyli max. 15 900 zł
 • Styropian oraz inne materiały budowlane wraz z robocizną możesz zakupić max za 150 zł /m2 gotowej elewacji,
 • Maksymalny koszt kwalifikowany przy dotacji wynosie 53 tys. zł.
 • Pożyczka może być udzielona na okres do 15 lat z preferencyjnym oprocentowaniem, które na dzień dzisiejszy wynosi ok. 2,4 proc.
 • Jeśli nie masz w ogóle środków na ocieplenie, dostaniesz dofinansowanie a resztę może objąć pożyczka.
 • VAT będzie kosztem kwalifikowanym jeśli rzeczywiście nie możesz go inaczej rozliczyć.

Proszę pamiętać, że jedyny styropian grafitowy odpornym na działanie promieni słonecznych (w sensie: nie kurczy się i nie rozszerza tak jak zwykły grafitowy podczas montażu, dzięki temu eliminuje się mostki termiczne oraz usterki) jest Swisspor Lambda White Fasada

Koszty maksymalne

Przykładowe maksymalne koszty dla głównych pozycji termomodernizacji czyste powietrze:

 • ocieplenie ścian i dachu ( styropian lub wełna mineralna) oraz uzasadnione prace towarzyszące do 150 zł za m2.
 • wymiana stolarki: okien, okien dachowych, drzwi balkonowych, powierzchni przezroczystych nieotwieranych do 700 zł za m2.
 • instalacje wewnętrzne ogrzewania i ciepłej wody użytkowej jeśli koszt ich wyniesie do 10.000 zł za zestaw.
 • pompy ciepła na cele centralnego ogrzewania oraz także centralnego ogrzewania i centralnej wody użytkowej do 45.000 zł za zestaw.
 • kotły gazowe kondensacyjne wraz z systemem odprowadzania spalin do 15.000 zł za zestaw.
 • montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła do 10 000 zł

Ile kosztuje ocieplenie domu?

Ulga podatkowa termomodernizacyjna

Podatnicy podatku PIT mogą odliczyć od dochodu maksymalnie 53 tys. zł. Ulga podatkowa termomodernizacyjna obejmuje wyłącznie termomodernizację budynków jednorodzinnych. Wnioski o odliczenie można składać w najbliższym urzędzie skarbowym, program wystartował pierwszego stycznia 2019 rok.
Znajdź swój regionalny Fundusz Ochrony Środowiska i załóż sobie konto. Program opisano także najlepiej na stronach Lubelskiego WFOŚ.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Lublinie

Wzory wniosków w programie Czyste Powietrze znajdują się pod przykładowo wybranymi linkami:

http://www.wfos.lublin.pl/czyste-powietrze.html

Dokładne zasady udzielania dofinansowania: https://portal.wfos.lublin.pl/wymagana-dokumentacja

Zasady udzielania dofinansowania w ramach Programu priorytetowego Czyste powietrze

Wymagana dokumentacja:

https://portal.wfos.lublin.pl/wymagana-dokumentacja

Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie do ocieplenia domu

Już niedługo zamieścimy tu informację jak wypełnić wniosek o dofinansowanie.

Audyt energetyczny na dofinansowanie ocieplenia

Do wniosku trzeba będzie załączyć audyt energetyczny przygotowany przez specjalistę. Jest wymagany w przypadku pełnej termomodernizacji. Koszt takiego audytu może wynieść nawet do 2000 zł brutto w zależności od wielkości obiektu oraz zakresu prac jednak w koszty można zaliczyć tylko 1000 zł. Audyt ma wykazać jakie prace należy wykonać oraz jaki będzie ich koszt. Audytor planuje zakres prac: wyminę okien, ocieplenie ścian, ocieplenie dachu i dobiera odpowiednie parametry materiałów i dla kilku wariantów bada i określa optymalne koszta i przyszły zysk. Tak, inwestycja musi się opłacać inaczej nie miałaby sensu. Należy dobrać odpowiednie materiały. Całe przedsięwzięcie ma na celu ochronę środowiska zmniejszając w pierwszej kolejności zapotrzebowanie na energię. Koszt związany z audytem do 1000 zł zostaje wliczony w koszt inwestycji.

Jeśli chcesz zlecić wykonanie audytu i/lub projektu termomodernizacji napisz do nas: bok@phulingo.pl . Od 2005 roku w zespole z audytorem energetycznym opracowujemy pełną dokumentację projektową.

Zwrot kosztów ocieplenia domu

Dotyczy starych budynków w trakcie termomodernizacji. Zbieraj faktury za materiały budowlane i robociznę (dokumenty z datą od 1 stycznia 2018 roku) i jeśli nie zakończyłeś jeszcze inwestycji czym prędzej zarejestruj wniosek o dofinansowanie 2018. Zachowaj także deklarację właściwości uzytkowych producenta styropianu. Jeśli remont będzie zgodny z wytycznymi ministerstwa to otrzymasz od 30 do 90% zwrot kosztów ocieplenia domu.

Materiały budowlane

Budynki z lat 1960 – 2000 były wznoszone przeważnie na fundamentach z bloczków betonowych, często są podpiwniczone. Ściany noście to cegła pełna, kratówka oraz pustaki żużlowe. Są to materiały o złych parametrach cieplnych. Ściany trójwarstwowe najczęściej z pustką powietrzną w której hula wiatr. Często bywają słabo ocieplone styropianem nieznanej jakości o grubości 8-10 cm. W takim przypadku należy pamiętać o dobraniu odpowiedniej technologii wykonania ocieplenia.  W wielu przypadkach ściany będą wymagały osuszenia czy tez wykonania opaski odwadniającej i izolacji pionowej i poziomej fundamentów. Dofinansowanie Czyste Powietrze dotyczy także dopłaty na materiały budowlane. Jeśli chciałbyś osiągnąć standard pasywny to zerknij do artukułu ocieplenie budynków pasywnych .

Dotacja na nowe okna w 2019

Termomodernizacja budynku mieszkalnego to także wymiana okien. Możesz zatem starać się o zwrot poniesionych kosztów tylko na okna drewniane czy też PCV. Po pierwsze będą brane pod uwagę wnioski właścicieli budynków, którzy zrezygnowali już z pieców węglowych. Po drugie pamiętajmy, ze decyduje także kolejność złożenia wniosków. Program dofinansowujący termomodernizację na starych zasadach na terenie województwa małopolskiego znajdziesz pod linkiem  Jawor 2018 dla osób fizycznych (budynki poniżej 600 m2).

Premia termomodernizacyjna

Od wielu lat Bank Gospodarstwa Krajowego prowadzi akcję dofinansowania przedsięwzięć termomodernizacyjnych. Fundusz Termomodernizacji i Remontów dostępny jest także dla inwestorów indywidualnych. Dopłata do inwestycji nie przekracza 20% zaciągniętego kredytu na ten cel. Szczegółowe informacje z 13 marca 2018 znajdziesz bezpośrednio pod linkiem Premia.

Informacje o dofinansowaniu znajdziesz także na stronie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska oraz Gospodarki Wodnej.

Dotacje unijne na 2014 – 2020 rok

Nabór wniosków zakończył się z końcem roku 2017. Czekamy na ogłoszenie nowego naboru w 2018 roku.
Jeśli chcesz być na bieżąco napisz do nas a w temacie wiadomości dodaj słowa: dofinansowanie 2019.

Przykład wykonania pełnej termomodernizacji

Już niedługo opublikujemy przykładowy projekt wraz z audytem tymczasem w tvp leci kampania czyste powietrze.

Pamiętaj aby przed zleceniem termomodernizacji zlecić osuszenie murów budynku jeśli są wilgotne.

Kontakt

Hurtownia Styropianu PHU Lingo

Dzień dobry!

Mamy wtorek 25 luty 2020.

Wchodzimy w 16 rok działalności naszej firmy.

Promocje ważne są na pewno do końca tygodnia.

Zapraszamy do zakupów poprzez panel sklepu, który dostępny jest 24 godziny na dobę także w święta.

W okienku "ilość" wpisz sumę potrzebnych paczek, co najmniej w ilości minimalnej a grubości styropianu podaj w ostatniej fazie zamówienia w okienku: Uwagi do zamówienia.

Jeśli Twoja wyszukiwarka nie odświeża automatycznie ciasteczek to kliknij na klawiaturze "ctr i r" aby odświeżyć stronę i zobaczyć aktualną datę i ceny. Musisz być online.

Nie możesz się dodzwonić? Napisz proszę zapytanie, podając adres dostawy z kodem pocztowym oraz telefon kontaktowy

Zamówienia, które spełniają wskazane minima logistyczne to:

DOSTAWA GRATIS w całej Polsce.

Zapraszamy!

Optimized with PageSpeed Ninja