Osuszanie budynków przed ociepleniem styropianem

Obfite opady deszczu oraz powódź stanowią zaledwie parę zjawisk, których niespodziewane wystąpienie może skutkować zalaniem budynku. Osuszanie budynków jest niezbędnym, czasochłonnym i trudnym do przeprowadzenia procesem. Należy tego dokonać przed ociepleniem styropianem. Zarówno na zewnątrz, jak i w środku danego obiektu z prostej przyczyny, komfortu użytkowania. Jak doskonale wszystkim wiadomo, zbyt długie przebywanie w zawilgoconym pomieszczeniu może doprowadzić po pewnym czasie do poważnych problemów ze zdrowiem. Aby więc nie dopuścić do konieczności zmagania się w przyszłości m.in. z problemami z oddychaniem, należy jak najprędzej pozbyć się skutków związanych z przesiąkaniem murów wodą.

Jak należy jednak to zrobić? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Sposobów na przeprowadzenie interesujących nas w tym miejscu prac jest bowiem wiele. Osuszanie budynków iniekcją krystaliczną jest natomiast jednym z nich. Z racji tego, że nieustannie zyskuje na popularności, postanowiliśmy przyjrzeć się jej nieco wnikliwiej tej metodzie. Celem wskazania czynników zachęcających do skorzystania z niej, a także sprawdzić, czy istnieją jakiekolwiek wady z nią związane.

Czym jest iniekcja krystaliczna?

Efektywna termomodernizacja obiektów mieszkalnych musi dotyczyć wszystkich zagadnień związanych z zawilgoceniem przegród budowlanych. Stan ten jest rezultatem działającej zarówno w poziomie, jak i pionie izolacji przeciwwilgociowej. Problemy dotyczące jej działania w znacznej większości przypadków dotyczą konstrukcji wykonanych w dalekiej przeszłości. To właśnie te mury są szczególnie narażonymi na zawilgocenie, którego występowanie wiąże się z wieloma szkodliwymi skutkami, wspomnianymi przeze mnie nieco wcześniej.

Wilgoć, jak można się łatwo domyślić, wpływa niekorzystnie na właściwości termoizolacyjne ścian. Wiąże się to z problemami z zachowaniem odpowiedniej temperatury wewnątrz pomieszczeń. Docieplanie murów wykonanych wcześniej przy użyciu materiałów o dużym stopniu nasiąkliwości (w tym cegły ceramicznej) nie zdoła zapobiec powstawaniu efektu „uciekającego” ciepła. Tym bardziej wełną mineralną, która będzie przepuszczać wilgość, tracąc tym samym swoje właściwości. Najpierw należy pozbyć się zalegającej w ich głębi wody, np. poprzez osuszanie budynków iniekcją krystaliczną.

Osobom niemającym na co dzień styczności z budownictwem nazwa tej metody na pewno niewiele mówi. Kryje się pod nią technologia wytwarzania mineralnej izolacji antywilgociowej – zarówno pionowej, jak i poziomej. Największą zaletą tego sposobu walki z wilgocią jest niewątpliwie możliwość wykonania wspomnianej izolacji o wyjątkowo dużej trwałości.

Opisywana technologia bez przeciwwskazań może być stosowana w budynkach, do których wzniesienia użyto materiałów będących w stanie „podciągnąć” wilgoć. Głównie w sposób kapilarny i niezależnie od tego, jaką grubością charakteryzują się ściany danego obiektu, a także od stopnia ich zasolenia i zawilgocenia. Osuszanie budynków iniekcją krystaliczną ma na celu uzyskanie specjalnej blokady chroniącej przed wilgocią. Drugim eatpem jest rozpoczęcie proces osuszania budynku. Działanie w myśl opisywanych zasad pozwala uzyskać zamierzone efekty w zdecydowanie krótszym czasie niż w wyniku osuszania budynków metodą tradycyjną. Zaliczamy do niej wykonanie opaski odwadniającej oraz osuszanie ciepłym powietrzem.

Trudny dostęp do Iniekcji Krystalicznej® jej największą wadą

Wadą Iniekcji Krystalicznej® jest natomiast trudny dostęp do niej. Obecnie niewielu kierowników ekip budowlanych oraz remontowych umieszczą ją w spisie oferowanych przez siebie usług. Dzieje się tak, ponieważ charakteryzowaną metodę stosunkowo niedawno sformułowali dr inż. Wojciech, mgr inż. Maciej i mgr inż. Jarosław Nawrotowie. Dwaj ostatni z trójki wymienionych specjalistów posiadają stosowną licencję. Uprawnienia do m.in. zezwalania na korzystanie innym podmiotom ze znaku towarowego Iniekcja Krystaliczna®.

Fakt ten dotyczy jednocześnie także sprzedaży materiałów niezbędnych do osuszania budynków iniekcją krystaliczną. Aby więc zyskać całkowitą pewność, że dana firma oferująca przeprowadzenie tej czynności posiada do tego niezbędne uprawnienia. Jeżeli zostanie to potwierdzone, wówczas osoba zmagając się z wilgocią w swoim domu lub innym, zarządzanym przez siebie obiekcie zyska także pewność. Dotyczy to ewentualnego wykonawcy osuszania budynku, który ma niezbędną wiedzę ku temu, by czynność tę przeprowadzić w zalecany sposób. Jest to bardzo ważne, ponieważ korzystanie z usług niewykwalifikowanych osób niesie za sobą ryzyko uzyskania innych od zamierzonych efektów. Przy zastosowaniu Iniekcji Krystalicznej niezgodnie ze sztuką, będzie wiązało się ze zwiększeniem nakładów finansowych na pozbycie się wszelkiego rodzaju defektów.

Co należy zrobić przed ociepleniem styropianem?

Zanim wynajęta ekipa budowlano-remontowa przystąpi do wykonywania prac izolacyjnych, powinna zadbać o to, by z przegród, które uległy zawilgoceniu w wyniku długotrwałego kontaktu z wodą, usunięte zostały pozostałości po starych wyprawach tynkarskich. Takie przygotowanie powierzchni przed wykonaniem iniekcji krystalicznej sprawia, że jej przeprowadzenie stanie się o wiele sprawniejsze i bardziej skuteczne. Gdy natomiast proces ten ulegnie spełnieniu, można bez obaw przystąpić do wykańczania ścian przy użyciu odpowiednio wyselekcjonowanych materiałów. Warto przy tym podkreślić, że wspomniane wyżej czynności powinny następować po sobie wyłącznie w takiej kolejności, ponieważ w innym razie uzyskanie niezbędnych do osuszenia przegród budowlanych warunków nie będzie możliwe. Dokładnie tak, jak zapewnienie estetyki odnawianego budynku na pożądanym poziomie.

Tynk renowacyjny niezbędny do zadbania o elewację

Problem zawilgocenia najczęściej spotykany jest w dolnych partiach budynku, przeważnie dotyczy piwnic, suteren, parteru. Wiadmo sole transportowane są przez wodę od dołu. Dbanie o elewację po iniekcji krystalicznej wymaga szczególnie w tej części budynku użycia najlepszej jakości tynków renowacyjnych. Będących w stanie zapewnić bezproblemowe przepuszczanie pary wodnej, jak i pojemność na retencję soli budowlanych, które ulegają rozpuszczeniu w wodzie kapilarnej. Poza tym wytworzona warstwa hydrofobowa gwarantuje uzyskanie efektu „suchej ściany”, co przekłada się na niedopuszczenie do powstania kondensacji wilgoci.

Bardzo istotne podczas dbania o elewację po iniekcji krystalicznej jest wykorzystanie specjalistycznych zapraw renowacyjnych. Za ich sprawą można w łatwy i skuteczny sposób zapobiec szkodliwemu oddziaływaniu soli budowlanych. Aby tak się stało, wystarczy przeprowadzić w sposób cykliczny dwa procesy – hydratacji oraz krystalizacji, których powstawanie umożliwia pobieranie wody z powietrza w sposób higroskopijny.

W swojej ofercie posiadamy system renowacyjny firmy Sempre Farby – polskiej profesjonalnej marki.

Swobodne odparowanie wilgoci z murów

Bez wątpienia najważniejszym elementem każdego z systemów opartych na wykorzystywaniu tynków renowacyjnych są ich specjalne właściwości. W ich przypadku pochłanianie wilgoci powstałej wewnątrz muru odbywa się na wysokim poziomie efektywności. Wilgoć jest „transportowana” do otoczenia jako para wodna, przy jednoczesnym magazynowaniu w sobie szkodliwych soli, które przybierają postać skrystalizowaną. Przesunięcie strefy odparowania w głąb tynku skutkuje natomiast tym, że na jego powierzchni nie tworzą się charakterystyczne grudki.

Wspomniane sole ulegają krystalizacji wewnątrz porów tynku renowacyjnego. Niwelując ryzyko jego uszkodzenia, co trwa dość długo, ponieważ aż do momentu, w którym pory tynku ulegną wypełnieniu kryształkami soli. Na długość trwania tego procesu wpływa także fakt, iż tynk renowacyjny jest o wiele trwalszy od pozostałych jego odmian dostępnych na rynku. Nie można przy tym jednak zapominać o zastosowaniu podczas prac wykończeniowych farby zdolnej do odparowywania wilgoci. Gdy wszystkie opisane wyżej warunki ulegną spełnieniu, otrzymamy pewność, że tego rodzaju dbanie o elewację po iniekcji krystalicznej okaże się jak najbardziej korzystne.

Podsumowanie

Zanim ocieplisz budynek upewnij się, że nie ma zawilgoconych ścian. Jeśli tak jest wykonaj izolację mineralną i osusz ściany za pomocą iniekcji krystalicznej odcinając jednocześnie dopływ wilgoci. Jeśli jest taka potrzeba zastosuj tynk renowacyjny. Tym sposobem zwalczysz przyczynę i uporasz się łatwo z wilgocią. Tak osuszone ściany możesz spokojnie zastosować styropian metodą lekką mokrą tz. za pomocą kleju z wykończeniem tynkiem cienkowarstwowym.

Kontakt

Hurtownia Styropianu PHU Lingo

Dzień dobry!

Mamy czwartek 9 kwietnia 2020.

Już od blisko 16 lat służymy fachowym doradztwem w wykonywaniu izolacji budowlanych z zastosowaniem EPS i XPS oraz płyt PIR.

W obecnym czasie najlepszym sposobem kontaktu z nami jest droga e-mailowa, zadaj pytania, podaj telefon, oddzwonimy. Dostawy są realizowane na bieżąco.

Zapraszamy do zakupów poprzez panel sklepu, który dostępny jest 24 godziny na dobę także w święta.

W okienku "ilość" wpisz sumę potrzebnych paczek, co najmniej w ilości minimalnej a grubości styropianu podaj w ostatniej fazie zamówienia w okienku: Uwagi do zamówienia.

Jeśli Twoja wyszukiwarka nie odświeża automatycznie ciasteczek to kliknij na klawiaturze "ctr i r" aby odświeżyć stronę i zobaczyć aktualną datę i ceny. Musisz być online.

Nie możesz się dodzwonić? Napisz proszę zapytanie, podając adres dostawy z kodem pocztowym oraz telefon kontaktowy

Zamówienia, które spełniają wskazane minima logistyczne to:

DOSTAWA GRATIS w całej Polsce.

Zapraszamy!

Optimized with PageSpeed Ninja