Jakość styropianu a jego waga

Planujesz ocieplenie budynku aby ograniczyć straty ciepła, w celu obniżenia kosztów związanych z ogrzewaniem? Jakość a może waga styropianu jest dla Ciebie priorytetem? Potrzebujesz przede wszystkim płyt o dużym oporze cieplnym. Im grubsza płyta i niższy współczynnik lambda tym opór cieplny jest większy. To jest proste. W 80% będzie to 20 cm styropianu grafitowego lub 20 cm białego.

Jak ważna jest jakość i waga styropianu?

Decyzja o wyborze odpowiedniego produktu będzie miała wpływ na Twoje życie przez następne kilkadziesiąt lat. Wykonanie elewacji na którą wydasz średnio kilkadziesiąt tysięcy zł wpłynie na Twój nie jeden budżet w przyszłości.  Nie oszukuj się zatem wybierając najtańszy styropian z wysoką lambdą ( im wyższy współczynnik lambda tym “słabszy” styropian ). Prawidłowa termoizolacja ścian to inwestycja, która pozwoli Tobie na znaczne oszczędności. To kwestia Twojego wyboru. Stosunkowo słaby styropian może być przy zakupie tańszy od najlepszego o ok. 2 tys. zł na całej inwestycji. Różnica ta  może Ci się zwrócić maksymalnie w ciągu kilku  sezonów grzewczych. Później liczysz już tylko zyski.

Można zaoszczędzić na wielu produktach budowlanych, jednak na konstrukcji i na izolacjach to nie jest dobry pomysł. To nie jest sposób na przyjazny dom z niskimi kosztami utrzymania.

Jakość styropianu a ciężar płyt

Gwarantowany styropian to projekt kilkunastu producentów, którzy założyli iż nie da się wykonać płyt o odpowiedniej lambdzie przy zbyt niskim ich ciężarze. Przyjęli zatem ( niezgodnie z polską normą ) swoje standardy, które potwierdził Instytut Technik Budowlanej. A co tam, czasy się zmieniają, technologia produkcji idzie do przodu i pojawiała się na stronie gwarantowany styropian tabela :

gwarantowany styropian tabela

Gwarantowany styropian. Jak okaże się później spełnienie wagi nie daje wcale takiej pewności.

Know how

Producenci dysponują różnymi recepturami na bloki styropianowe. Na rynku pojawiają się produkty oznaczone tak samo, dla przykładu Fasada EPS 040 jednak z różnymi ciężarami. Potwierdzenie wagi styropianu wg powyższej tabeli nie gwarantuje współczynnika lambda. Pośrednio mówią o tym sprawozdania z badań zleconych przez GUNB w 2016 i 2017 roku. Jakość styropianu a know how.

Deklaracja właściwości użytkowych

Od 1 lipca 2013 roku weszło w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego ustanawiające zharmonizowane warunki wprowadzenia do obrotu wyrobów budowlanych. Najważniejszym dokumentem stała się deklaracja właściwości użytkowych. Wystawia ją producent na podstawie przeprowadzonych wcześniej badań (przez notyfikowaną jednostkę np. Instytut Techniki Budowlanej). Producent wskazuje także system lub systemy oceny i weryfikacji stałości właściwości użytkowych. Szerzej opisujemy to w artykule : oznaczenie materiałów budowlanych
Na podstawie wykazanych parametrów fizycznych i użytkowych architekci oraz inżynierowie dobierają wyroby budowlane. Dlatego ten dokument jest bardzo ważny. Wszelkie niezgodności wyrobu z deklaracją mogą prowadzić w skrajnych przypadkach do katastrofy budowlanej.
Główny Urząd Nadzoru Budowlanego stoi na straży deklarowanej jakości. Od 1 stycznia 2017 roku kara za wprowadzenie produktu niespełniającego deklarowanych właściwości użytkowych producentowi może sięgać 50 tys. zł. Dużo to czy mało, to się okaże po kilku latach.

Główny Urząd Nadzoru Budowlanego

GUNB w 2016 roku zleca kontrolę wybranych produktów kilkunastu producentów. Wyniki badań nie są pozytywne, można się z nimi zapoznać na głównej stronie. Niestety jak się okazuje wielu producentów nadużywa zaufania konsumenta. Potwierdziły się również przewidywania, że towar trafiający do marketów nie spełnia deklarowanych wartości użytkowych przez producenta. Jakość styropianu na Polski rynku nie była nigdy weryfikowana na tak wielką skalę.

Proszę zwrócić uwagę na wybrane sprawozdania. Pomimo wysokiej wytrzymałości na zginanie czy rozrywanie produkty te nie spełniają deklarowanej lambdy. Wytrzymałość zależy liniowo od gęstości objętościowej. Im większa gęstość tym większy ciężar i tylko tyle. W taki sposób można zweryfikować jakość ale tylko styropianu podłogowego.

Ciężar jak się okazuje to za mało. Poza tym bywają także próbki, które posiadają odpowiednią lambdę a nie spełniają odpowiedniej wytrzymałości, czyli ich minimalny ciężar jest wątpliwy.

Test styropianów pod względem wagi i ciężaru

W 2016 roku zebraliśmy próbki styropianów podłogowych. Przeprowadziliśmy test styropianów czołowych producentów w Polsce. Sprawdzeniu podlegała waga oraz klasa wytrzymałości na ściskanie przy odkształceniu 10% styropianu.

Wnioski

Na rynku w hurtowniach budowlanych brak jest dostępu do prawdziwego EPS 100 oraz EPS 200.

Potwierdziliśmy jakość produktów tylko pięciu producentów w tym trzy produkty EPS 100 036 czołowych marek:

Termo Organika Gold Dach Podłoga Austrotherm EPS 100 oraz Swisspor EPS 100

Tylko firma Swisspor spełniła wymagania jeśli chodzi o wytrzymałość produktu 200 kPa. Jedna z próbek styropianów znanego producenta oznaczmy ją symbolem 200G36 miała aż blisko dwukrotnie słabsze parametry wytrzymałościowe. Kolejna oznaczona 300J33 była słabsza o ok. 30%. To bardzo złe wyniki. Wielu Polaków budujących dom nie zdaje sobie zatem sprawy jakie ryzyko ponoszą kupując np. EPS 200 na płytę fundamentową (zamiast XPS 300).

Nikt z nas nie ma laboratorium w domu. Nadal pozostaje nam zatem ufać producentom oraz wierzyć w skuteczność działań instytucji GUNB. Wybierając płyty o większej wytrzymałości na ściskanie wraz z deklaracją wyższej wagi (którą sam możesz łatwo sprawdzić) oraz niższą lambdą zwiększasz prawdopodobieństwo zakupu lepszego jakościowo podłogowego EPS.

Cenne pozostają także opinie klientów zamieszczane pod konkretnymi produktami.

pozdrawiam

mgr inż. Tomasz Lingo,

właściciel sklepu HurtowniaStyropianu.pl

PS: w 2018 roku GUNB ponownie zleca badania i ponownie wychwytuje złej jakości EPS: https://www.gunb.gov.pl/probki/2018

Na liście próbek odnajdujemy także pozytywne wyniki badań : Swisspora oraz Termo Organiki.