Co to jest styropian?

Z opinią, że styropian jest najlepszym (bądź ewentualnie jednym z najlepszych) materiałów izolacyjnych można się spotkać wszędzie. Na naszej stronie przedstawiamy w jaki sposób dobrać go do zastosowania, porównujemy ceny, a także przedstawiamy najczęściej spotykane problemy. Jednak zauważyliśmy, że niewiele osób w pełni zdaje sobie sprawę czym tak naprawdę jest ten produkt, w jaki sposób możemy go wyprodukować, a także w jakich postaciach możemy go obecnie spotkać we współczesnym budownictwie. Właśnie te kwestie poruszamy poniżej.

Produkcja

Styropian, czy też polistyren ekspandowany powstaje dzięki procesowi spienienia granulek polistyrenu (najczęściej poprzez gwałtowne ogrzewanie parą wodną), które zawierają porofor (czynnik spieniający). Sam materiał składa się tylko w 2% z polistyrenu, resztę stanowi powietrze.

Bardzo istotną kwestią przed zastosowaniem produktu jest jego odpowiednie sezonowanie, czyli usunięcie wykorzystanej wcześniej pary wodnej, co może zająć nawet 8 tygodni, a w przypadku wykorzystania próżni już tylko około dwóch tygodni.

Rodzaje

Styropian można spotkać przede wszystkim w postaci płyt, które są nakładane na wybraną powierzchnię (np. ściany). Jednak można wymienić ich kilka podstawowych odmian, o zróżnicowanych właściwościach:

  • wodoodporne – w przeciwieństwie do standardowych płyt, te nie wyróżniają się tak dużą nasiąkliwością,
  • ryflowane – wyróżniają się wyżłobieniami w postaci pionowych rowków,
  • laminowane – w tym celu stosowana jest płyta gipsowo-kartonowa, papa lub nawet geowłóknina,
  • elastyczne – zapewniają doskonałą izolację akustyczną,
  • perforowane – wyróżniają się charakterystycznymi wyżłobieniami w postaci dziurek,
  • sprężyste – posiadają nacięcia, które zwiększają sprężystość całej płyty.

Należy pamiętać, że styropian to nie zawsze płyty lub bloki – ten materiał izolacyjny można również spotkać w postaci granulatu, bardzo cienkich pasków, szalunków (do późniejszego wypełnienia betonem), a także profili.

A czy lepiej wybrać styropian biały, czy z dodatkiem grafitu tłumaczymy już w innym artykule na naszej stronie

Kontakt

PHU LINGO Hurtownia Styropianu

Dzień dobry!

Jest wtorek 20 listopada 2018, dziś pracujemy od 8:00 do 16:00.

Zapraszamy do zakupów poprzez panel sklepu, który dostępny jest 24 godziny na dobę.

W okienku "ilość" wpisz sumę potrzebnych paczek, co najmniej w ilości minimalnej a grubości styropianu podaj w ostatniej fazie zamówienia w okienku: Uwagi do zamówienia.

Jeśli Twoja wyszukiwarka nie odświeża automatycznie ciasteczek to kliknij "ctr i r" aby odświeżyć stronę i zobaczyć aktualne ceny.

W sezonie ciężko się do nas dodzwonić. Piszcie zapytania, podając adres dostawy i telefon kontaktowy na:

bok@hurtowniastyropianu.pl

Zamówienia, które spełniają wskazane minima logistyczne to DOSTAWA GRATIS w całej Polsce.

Zapraszamy!