Termoizolacja balkonu, na co zwracać uwagę?

Balkony stały się nieodzownym elementem architektonicznym nie tylko budynków wielorodzinnych, ale także domów prywatnych. Wraz z ich zwiększoną popularnością zaczęły pojawiać się problemy z termoizolacją balkonu. Chcąc uzyskać przede wszystkim trwałe i bezproblemowe rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych aspektów. Ich pominięcie może bowiem doprowadzić do zniszczenia samego balkonu, a nawet całego budynku, poprzez jego zawilgocenie, które jest źródłem pleśni i grzybów.

Na co należy zwrócić uwagę

Pierwszym kluczowym aspektem jest to, czy dany budynek jest ocieplony. Jeśli tak, należy także pamiętać o wykonaniu ocieplenia balkonu w celu eliminacji mostków termicznych. W przypadku balkonów jest to o wiele trudniejsze zadanie niż w przypadku tarasów, ponieważ na stosunkowo niewielkiej przestrzeni skupionych jest wiele elementów newralgicznych. Mowa o krawędziach płyty przy ścianie oraz też drzwiach balkonowych. Najlepszym rozwiązaniem dla tego typu powierzchni stają się łączniki termiczne. Co prawda nie są one tanią opcją, jednak dają najmniejsze ryzyko błędów, a także najbardziej spełniają wszelkie wymagania termoizolacyjne. Wykonując termoizolację termiczną balustrady, nie wystarczy tylko wykonać ją po zewnętrznej stronie. Należy pamiętać także o stronie wewnętrznej, gdyż jej pominięcie może spowodować znaczne straty ciepła. Skupiając się na wykonywaniu termoizolacji balkonu, należy przede wszystkim o tym, aby:

  • zająć się eliminacją ryzyka kondensowania się pary wodnej, co mogłoby stworzyć doskonałe warunki do rozwoju grzybów i pleśni;
  • zniwelować do minimum ryzyko zawilgocenia przegrody ponieważ jej wewnętrzna strona nie może być pokryta parą wodną;
  • obliczeniowo dobrać grubość warstw termoizolacyjnych w ten sposób, aby współczynnik przenikania ciepła spełniał wymogi na 2021 rok przy ścianie;
  • zadbać o niepowstawanie mostków termicznych na styku ścian ze stropem balkonu, które to mogłyby powodować utratę ciepła;

Właściwe wykonany balkon powinien składać się z ośmiu warstw, z czego pierwsza z nich jest konstrukcją betonową, następna – wylewką naprawczą ze spadkiem. Jest to najważniejszy element, który zapewni skuteczne odprowadzanie wszelkiego rodzaju opadów atmosferycznych, zapobiegające zawilgoceniu powierzchni. Kolejna to warstwa izolacyjna w postaci na przykład przystosowanego do tego styropianu lub papy termozgrzewalnej. Następnie kolejna warstwa wylewki, a za nią siatka zatopiona w wylewce. Na końcu dopiero powinien być nałożony klej do płytek i same płytki, a finalnie wykonana obróbka blacharska z kapinosem. Najnowocześniejszym wykończeniem płyt balkonowych i tarasów są żywice poliuretanowe. Najczęściej wybierany styropian znajduje się pod linkiem.

Łączniki termoizolacyjne

Wspomniane wcześniej łączniki termoizolacyjne pozwalają skutecznie zabezpieczyć kwestię termoizolacji balkonów. Elementy te składają się z prętów wykonywanych ze stali nierdzewnej połączonych ze sobą za pomocą pianki polistyrenowej wzmocnionej wkładami betonowymi. Ich umiejscowienie to styk płyty, z której został wykonany balkon ze stropem, tak aby przekładka wykonana z pianki pokrywała się z warstwą termoizolacyjną ściany. Stosowanie łączników nie tylko daje doskonałą termoizolację, ale także przenosi obciążenia z płyty balkonowej na ścianę budynku. Warto pamiętać o tym, że całkowita warstwa termoizolacji balkonu nie musi być wcale gruba. Wystarczy zastosowanie termoizolacji o grubości około 5 centymetrów. Szczególną uwagę należy także zwrócić na przestrzeń odsuniętą od ściany w odległości kilku centymetrów. To właśnie na tym obszarze ucieka najwięcej ciepła z budynków i to właśnie w tym miejscu powinniśmy zadbać o szczelność izolacji.

Skutki złej termoizolacji balkonów

Pierwszym i chyba najbardziej odczuwalnym dla portfela mieszkańców budynków skutkiem źle wykonanej izolacji termicznej balkonów jest nadmierne uciekanie ciepła z pomieszczeń. Powoduje to wychłodzenie pomieszczenia z balkonem, co w okresie grzewczym zmusza do konieczności odkręcania kaloryferów mocniej niż w innych pomieszczeniach. Wraz za tymi działaniami, idą zwiększone nawet o kilkaset złotych w skali roku rachunki za ogrzewanie. W artykule ocieplenie budynku pasywnego opisuję eliminację mostków cieplych jako podstawową zasadę energooszczędności.

W miejscu powstających mostków termicznych temperatura powierzchni spada tak bardzo, że w zetknięciu z ciepłym powietrzem z wnętrza pomieszczenia powoduje kondensację pary. Powstała para skrapla się w zakamarkach balkonu, a także na styku płyty z fasadą budynków. Powodując zawilgocenia, pleśń, a także ale rzadziej rozwój grzybni. Nie tylko na powierzchni płyty balkonowej, ale także wewnątrz budynku, na ścianach stykających się z balkonem. Nieestetyczny wygląd tego zjawiska to jeden z najmniejszych problemów. Ponieważ pleśń i zawilgocenia wpływają niekorzystnie na zdrowie mieszkańców takiego budynku, zwłaszcza małych dzieci i alergików. Kolejnym skutkiem nieprawidłowej termoizolacji jest niszczenie samej powierzchni balkonu na skutek wilgoci. Przedostaje się w spojenia między płytkami. Zebrana w ten sposób woda w okresie zimowym rozsadza płytki, powodując ich podnoszenie. W skrajnych przypadkach nawet pękanie, zwłaszcza jeśli pokrycie balkonu nie było przystosowane do warunków zewnętrznych.

Najważniejsze zasady przy wykonywaniu termoizolacji balkonu

W przypadku termoizolacji wykonywanej w sposób tradycyjny za pomocą twardego styropianu podłogowego czy też innego ogólnie dostępnego i tańszego od łączników termicznych rozwiązania przede wszystkim najważniejsza jest grubość warstwy termoizolacyjnej. Powinna ona wynosić co najmniej 5 centymetrów bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie go z Swisspor Hydro Lambda . Koniecznie należy umieścić ją po obu stronach płyty balkonowej, nie tylko od wewnątrz, ale także na zewnątrz. Samo ocieplenie powinno być połączone z ociepleniem ściany w postaci warstwy termoizolacyjnej w przypadku ściany nośnej, do której przylega balkon. Warto także zdecydować się na ocieplenie całej płyty balkonowej, nie tylko jej części stykającej się ze ścianą. Dzięki takiemu rozwiązaniu o wiele łatwiejsze będzie późniejsze gładkie wykończenie powierzchni. Trzeba również pamiętać o zastosowaniu okładziny z płytek, którą należy umieścić pod ościeżnicą drzwi balkonowych.

podsumowanie

Po wykonaniu termoizolacji za pomocą łączników termoizolacyjnych, nie trzeba pamiętać już o ocieplaniu po obu stronach płyty balkonowej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli łączników termicznych. Przeznaczone są one między innymi do ścian jednowarstwowych lub też dwu-, a nawet trójwarstwowych. Dzięki temu mogą być one wykorzystywane w każdego rodzaju budownictwie, także jednorodzinnym. Łączenie poszczególnych elementów łączników termoizolacyjnych odbywa się metodą na wcisk i nie przysparza kłopotów. Jednak należy pamiętać o tym, że łączniki trzeba układać na etapie wykonywania zbrojenia stropu balkonu. Po ich zamontowaniu można śmiało zrezygnować z pozostałych elementów termoizolacyjnych, nie zapominając oczywiście o hydroizolacji układanej pod płytkami pokrywającymi płytę balkonową.

Wykonanie w sposób poprawny i zgodny ze sztuką budowlaną balkonu w budynkach wielorodzinnych, a także domach jednorodzinnych wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Należy pamiętać o szeregu zależności, które finalnie mogą mieć ogromny wpływ na komfort użytkowania balkonu. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistów, którzy wykonują wszystkie prace w poprawny sposób. Dzięki czemu będzie można cieszyć się nie tylko estetycznym wyglądem balkonu, ale także jego trwałością i odpowiednią termoizolacją. Która to niweluje uciekanie ciepła z budynków, a także powstawanie zawilgoceń i pleśni.

Kontakt

Hurtownia Styropianu PHU Lingo

Dzień dobry!

Jest weekend 6-7 czerwca 2020r.

Jeśli Twoja wyszukiwarka nie odświeża automatycznie ciasteczek to kliknij na klawiaturze równocześnie : ( ctr shift oraz r ) aby odświeżyć stronę i zobaczyć aktualną datę i ceny. Musisz być online.

Już od blisko 16 lat służymy fachowym doradztwem w wykonywaniu izolacji budowlanych z zastosowaniem EPS i XPS oraz płyt PIR. Pod numerem 513092032 dyżuruje właściciel, mgr inż. Tomasz Lingo, który posiada uprawnienia budowlane oraz wieloletnie doświadczenie przy termomodernizacji starych oraz budowie nowych energooszczędnych budynków. Pan Tomasz optymalizuje technologię, wybierając najlepsze materiały w przystępnej cenie.

W okienku "ilość" wpisz sumę potrzebnych paczek, co najmniej w ilości minimalnej a grubości styropianu podaj w ostatniej fazie zamówienia w okienku: Uwagi do zamówienia.

Zamówienia, które spełniają wskazane minima logistyczne to:

DOSTAWA GRATIS w całej Polsce.

Zapraszamy!

Optimized with PageSpeed Ninja