Termoizolacja balkonu, na co zwracać uwagę?

Balkony stały się nieodzownym elementem architektonicznym nie tylko budynków wielorodzinnych, ale także domów prywatnych. Wraz z ich zwiększoną popularnością zaczęły pojawiać się problemy z termoizolacją balkonu. Chcąc uzyskać przede wszystkim trwałe i bezproblemowe rozwiązanie, należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle ważnych aspektów. Ich pominięcie może bowiem doprowadzić do zniszczenia samego balkonu, a nawet całego budynku, poprzez jego zawilgocenie, które jest źródłem pleśni i grzybów. Do wykonywania hydroizolacji można stosować szlam izolacyjny

Na co należy zwrócić uwagę

Pierwszym kluczowym aspektem jest to, czy dany budynek jest ocieplony. Jeśli tak, należy także pamiętać o wykonaniu ocieplenia balkonu w celu eliminacji mostków termicznych. W przypadku balkonów jest to o wiele trudniejsze zadanie niż w przypadku tarasów, ponieważ na stosunkowo niewielkiej przestrzeni skupionych jest wiele elementów newralgicznych. Mowa o krawędziach płyty przy ścianie oraz też drzwiach balkonowych. Najlepszym rozwiązaniem dla tego typu powierzchni stają się łączniki termiczne. Co prawda nie są one tanią opcją, jednak dają najmniejsze ryzyko błędów, a także najbardziej spełniają wszelkie wymagania termoizolacyjne. Wykonując termoizolację termiczną balustrady, nie wystarczy tylko wykonać ją po zewnętrznej stronie. Należy pamiętać także o stronie wewnętrznej, gdyż jej pominięcie może spowodować znaczne straty ciepła. Skupiając się na wykonywaniu termoizolacji balkonu, należy przede wszystkim o tym, aby:

  • zająć się eliminacją ryzyka kondensowania się pary wodnej, co mogłoby stworzyć doskonałe warunki do rozwoju grzybów i pleśni;
  • zniwelować do minimum ryzyko zawilgocenia przegrody ponieważ jej wewnętrzna strona nie może być pokryta parą wodną;
  • obliczeniowo dobrać grubość warstw termoizolacyjnych w ten sposób, aby współczynnik przenikania ciepła spełniał wymogi na 2021 rok przy ścianie;
  • zadbać o niepowstawanie mostków termicznych na styku ścian ze stropem balkonu, które to mogłyby powodować utratę ciepła;

Właściwe wykonany balkon powinien składać się z ośmiu warstw, z czego pierwsza z nich jest konstrukcją betonową, następna – wylewką naprawczą ze spadkiem. Jest to najważniejszy element, który zapewni skuteczne odprowadzanie wszelkiego rodzaju opadów atmosferycznych, zapobiegające zawilgoceniu powierzchni. Kolejna to warstwa izolacyjna w postaci na przykład przystosowanego do tego styropianu lub papy termozgrzewalnej. Następnie kolejna warstwa wylewki, a za nią siatka zatopiona w wylewce. Na końcu dopiero powinien być nałożony klej do płytek i same płytki, a finalnie wykonana obróbka blacharska z kapinosem. Najnowocześniejszym wykończeniem płyt balkonowych i tarasów są żywice poliuretanowe. Najczęściej wybierany styropian znajduje się pod linkiem.

Łączniki termoizolacyjne

Wspomniane wcześniej łączniki termoizolacyjne pozwalają skutecznie zabezpieczyć kwestię termoizolacji balkonów. Elementy te składają się z prętów wykonywanych ze stali nierdzewnej połączonych ze sobą za pomocą pianki polistyrenowej wzmocnionej wkładami betonowymi. Ich umiejscowienie to styk płyty, z której został wykonany balkon ze stropem, tak aby przekładka wykonana z pianki pokrywała się z warstwą termoizolacyjną ściany. Stosowanie łączników nie tylko daje doskonałą termoizolację, ale także przenosi obciążenia z płyty balkonowej na ścianę budynku. Warto pamiętać o tym, że całkowita warstwa termoizolacji balkonu nie musi być wcale gruba. Wystarczy zastosowanie termoizolacji o grubości około 5 centymetrów. Szczególną uwagę należy także zwrócić na przestrzeń odsuniętą od ściany w odległości kilku centymetrów. To właśnie na tym obszarze ucieka najwięcej ciepła z budynków i to właśnie w tym miejscu powinniśmy zadbać o szczelność izolacji.

Skutki złej termoizolacji balkonów

Pierwszym i chyba najbardziej odczuwalnym dla portfela mieszkańców budynków skutkiem źle wykonanej izolacji termicznej balkonów jest nadmierne uciekanie ciepła z pomieszczeń. Powoduje to wychłodzenie pomieszczenia z balkonem, co w okresie grzewczym zmusza do konieczności odkręcania kaloryferów mocniej niż w innych pomieszczeniach. Wraz za tymi działaniami, idą zwiększone nawet o kilkaset złotych w skali roku rachunki za ogrzewanie. W artykule ocieplenie budynku pasywnego opisuję eliminację mostków cieplnych jako podstawową zasadę energooszczędności.

W miejscu powstających mostków termicznych temperatura powierzchni spada tak bardzo, że w zetknięciu z ciepłym powietrzem z wnętrza pomieszczenia powoduje kondensację pary. Powstała para skrapla się w zakamarkach balkonu, a także na styku płyty z fasadą budynków. Powodując zawilgocenia, pleśń, a także ale rzadziej rozwój grzybni. Nie tylko na powierzchni płyty balkonowej, ale także wewnątrz budynku, na ścianach stykających się z balkonem. Nieestetyczny wygląd tego zjawiska to jeden z najmniejszych problemów. Ponieważ pleśń i zawilgocenia wpływają niekorzystnie na zdrowie mieszkańców takiego budynku, zwłaszcza małych dzieci i alergików. Kolejnym skutkiem nieprawidłowej termoizolacji jest niszczenie samej powierzchni balkonu na skutek wilgoci. Przedostaje się w spojenia między płytkami. Zebrana w ten sposób woda w okresie zimowym rozsadza płytki, powodując ich podnoszenie. W skrajnych przypadkach nawet pękanie, zwłaszcza jeśli pokrycie balkonu nie było przystosowane do warunków zewnętrznych.

Najważniejsze zasady przy wykonywaniu termoizolacji balkonu

W przypadku termoizolacji wykonywanej w sposób tradycyjny za pomocą twardego styropianu podłogowego czy też innego ogólnie dostępnego i tańszego od łączników termicznych rozwiązania przede wszystkim najważniejsza jest grubość warstwy termoizolacyjnej. Powinna ona wynosić co najmniej 5 centymetrów bardzo dobrym rozwiązaniem będzie wykonanie go z Swisspor Hydro Lambda . Koniecznie należy umieścić ją po obu stronach płyty balkonowej, nie tylko od wewnątrz, ale także na zewnątrz. Samo ocieplenie powinno być połączone z ociepleniem ściany w postaci warstwy termoizolacyjnej w przypadku ściany nośnej, do której przylega balkon. Warto także zdecydować się na ocieplenie całej płyty balkonowej, nie tylko jej części stykającej się ze ścianą. Dzięki takiemu rozwiązaniu o wiele łatwiejsze będzie późniejsze gładkie wykończenie powierzchni. Trzeba również pamiętać o zastosowaniu okładziny z płytek, którą należy umieścić pod ościeżnicą drzwi balkonowych.

podsumowanie

Po wykonaniu termoizolacji za pomocą łączników termoizolacyjnych, nie trzeba pamiętać już o ocieplaniu po obu stronach płyty balkonowej. Na rynku dostępnych jest wiele modeli łączników termicznych. Przeznaczone są one między innymi do ścian jednowarstwowych lub też dwu-, a nawet trójwarstwowych. Dzięki temu mogą być one wykorzystywane w każdego rodzaju budownictwie, także jednorodzinnym. Łączenie poszczególnych elementów łączników termoizolacyjnych odbywa się metodą na wcisk i nie przysparza kłopotów. Jednak należy pamiętać o tym, że łączniki trzeba układać na etapie wykonywania zbrojenia stropu balkonu. Po ich zamontowaniu można śmiało zrezygnować z pozostałych elementów termoizolacyjnych, nie zapominając oczywiście o hydroizolacji układanej pod płytkami pokrywającymi płytę balkonową.

Wykonanie w sposób poprawny i zgodny ze sztuką budowlaną balkonu w budynkach wielorodzinnych, a także domach jednorodzinnych wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Należy pamiętać o szeregu zależności, które finalnie mogą mieć ogromny wpływ na komfort użytkowania balkonu. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalistów, którzy wykonują wszystkie prace w poprawny sposób. Dzięki czemu będzie można cieszyć się nie tylko estetycznym wyglądem balkonu, ale także jego trwałością i odpowiednią termoizolacją. Która to niweluje uciekanie ciepła z budynków, a także powstawanie zawilgoceń i pleśni.