Styropian frezowany czy gładki? Różnice i zastosowania

Styropian to tworzywo służące m.in. do ocieplania budynków, z którym styczność miał prawdopodobnie każdy przynajmniej raz w życiu. Często okazuje się jednak, że ludzie nie zawsze potrafią prawidłowo określić, czym różni się styropian frezowany od gładkiego. Co więcej wielu z nich nierzadko nawet nie zdaje sobie sprawy, że istnieje szansa nabycia pierwszego ze wspomnianych rodzajów. Będąc przekonanymi, że każdy model charakteryzowanego w tym miejscu materiału może być inny od pozostałych jedynie pod względem grubości bądź rozmiaru płyty. Dlatego warto sprawdzić, kiedy lepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po gładką formę styropianu, a kiedy korzystniejszą będzie inwestycja w produkt frezowany.

Styropian frezowany, czyli zmodyfikowana wersja gładkich płyt

Mówiąc najprościej, styropian frezowany jest artykułem wykorzystywanym w zakresie budownictwa, który powstaje poprzez wykonanie niedużych (1,5 – 2 cm ) frezów na krawędziach płyt ” gładkich “. W jakim jednak celu stosuje się tego typu praktykę? Tak zmodyfikowany styropian ułatwia bowiem dokonywanie jego montażu techniką zwaną potocznie „na zakładkę”. Styropian pozbawiony nacięć uniemożliwia jej stosowanie.

Frezowane płyty wyraźnie zyskują na popularności w grubościach poniżej 12 cm.  Dlaczego? Ich „zachodzenie” na siebie sprawia, że ryzyko wystąpienia niepożądanych mostków termicznych znacznie maleje, ułatwiając tym samym ocieplenie budynku. W życiu bywa jednak tak, że w każdej beczce miodu musi wystąpić łyżka dziegciu…

Płyty z frezem wymagają większej uwagi podczas montażu

Montaż styropianu frezowanego jest trudniejszy do przeprowadzenia od gładkich płyt. Ściana pod tego rodzaju płyty musi być odpowiednio przygotowana, powinna być niemal idealnie równa. Przed przystąpnieniem do prac ociepleniowych będzie potrzeba zatem zaprawa wyrównawcza lub tynkarska. Płyty z frezem generują także więcej odpadów na budowie, dlatego nie spotyka się frezowanych dwudziestek lub trzydziestek.

Warto pamiętać, że specjaliści z dziedziny budownictwa twierdzą zgodnie, że gdy grubość płyt wynosi ponad 12 centymetrów powstanie mostka cieplnego na krawędzi płyt spada. Pamiętaj zatem, gdy chcesz ocieplić ściany płytami gr. 6, 8, 10 lub 12 cm, wyrównaj ścianę i zadbaj o to aby płyty były z frezem. Tym bardziej jeśli są koloru grafitowego.

Styropian gładki dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań

Styropian gładki jest obecnie znacznie częściej wykorzystywanym przez budowlańców oraz członków ekip remontowych. Tylko dlatego iż coraz częściej stosuje się płyty o grubościach od 15 cm. Wpływa na to jednak na pewno nie tylko ich przywiązanie do tradycyjnych rozwiązań, ale też skuteczność i efektywność w dokonywaniu ocieplenia. Ponadto osoby korzystające z nich muszą zwrócić uwagę na równe przykładanie krawędzi płyt względem siebie. Powinni pamiętać o zastosowaniu pianki poliuretanowej w celu usczelnienia szczelin.

Która płyta – frezowana czy gładka – jest tańsza?

Styropian gładki czy frezowany? Niewątpliwą cechą gładkich płyt jest również możliwość wykonania na niemalże każdej z nich nacięć w celu uzyskania frezowanych produktów. Oczywiśćie chodzi o przypadek w którym wykorzystanie okaże się jednak bardziej przydatne od artykułów w tradycyjnej formie. Ponadto ocieplanie obiektów mieszkalnych (i nie tylko) za pomocą styropianu gładkiego na ogół skutkuje otrzymaniem znacznie mniejszej ilości odpadów. W większości przypadków jest on możliwy do nabycia w niższej cenie od płyt z ponacinanymi krawędziami. Najczęściej cena oscyluje o 6-10 zł więcaj niż za metr sześcienny tradycyjnego materiału. Należy przy tym pamiętać iż na każde 100 paczek produktu frezowanego należy dodatkowo domówić 5 op. na odpady.

Szeroki wybór płyt w obu wersjach

Z powyższego porównania wynika jasno, że zarówno styropian frezowany, jak i gładki posiadają wiele zalet. Jeśli zaś chodzi o ich przeznaczanie, to jak już wcześniej wspominałem należy wziąć pod uwagę grubość płyt. W sytuacji, gdy nie przekraczają one 15 cm, wówczas lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie frezowanych artykułów. W innej sytuacji natomiast lepiej dokonać zakupy tradycyjnych produktów.

Jaki styropian gładki lub frezowany jednak wybrać? Z tym pytaniem boryka się wiele osób, ponieważ istnieje wiele ich odmian, a różnica między nimi nie dotyczy wyłącznie rozmiaru płyt. W tej chwili na rynku można otrzymać styropian frezowany takich marek, jak choćby: Austrotherm czy Termo Organika lub Swisspor, dostępny w kolorze grafitu, bieli, a także w czarne kropki przypominające sierść dalmatyńczyka. Wiele zależy od osobistych preferencji oraz możliwości finansowych klienta. Frezowane płyty, niezależnie od producenta, świetnie sprawdzają się jako izolacja cieplna od 6 do 12 cm. W przypadku tych grubości frez styropianu grafitowego jest niezbędny.

Który styropian nabyć?

Wymienieni wyżej producenci zapewniają również szeroki wybór tradycyjnych płytek, co okazuje się przydatne, gdy dany klient nie wie, jaki styropian gładki nabyć. W tym wypadku również najistotniejsze znaczenie ma zasobność jego portfela oraz cel, w którym ma zostać wykorzystany poszukiwany artykuł. Gładki styropian najczęściej stosuje się w dwóch warstwach do ocieplania podłóg na wszelkiego rodzaju stropach o sztywnej konstrukcji, tarasów, balkonów oraz dachów płaskich. Przed udaniem się do sklepu i hurtowni należy więc jasno zastanowić się, jakiej ilości materiału potrzebujemy i do czego ma zostać on wykorzystany. Zapewniamy, że sprzedawcom będzie wtedy znacznie łatwiej dobrać płyty styropianowe adekwatne do potrzeb klienta. Na szczęście nie są one zbyt kosztowne, zapewniając jednocześnie bardzo wysoką skuteczność w ocieplaniu poszczególnych partii budynków, co powoduje, że zarówno frezowany, jak i gładki styropian są warte uwagi.