Ile kosztuje ocieplenie domu

Ile kosztuje ocieplenie domu? Odpowiedzi na to pytanie poszukują wszystkie osoby, które zamierzają w niedalekiej przyszłości powierzyć wykonanie tej czynności wybranej ekipie budowlanej bądź planują wykonać to sami. Należy stwierdzić, że ocieplanie budynków jednorodzinnych nie należy do trudnych prac budowlanych i wielu inwestorów wykonuje je we własnym zakresie. Oszczędzając przy tym na robociźnie. Aplikacja tynku cienkowarstwoego na elewacji może sprawiać największe problemy i niestety nie wybacza błędów. Tę część prac zalecam powierzyć wykwalifikowanym osobom z manualnymi umiejętnościami.

Wycena kosztu ocieplenia domu styropianem

Wielkość ocieplanego budynku, cena styropianu i innych materiałów potrzebnych do jego montażu min. klej do styropianu i siatki. Po drugie wynagrodzenie oczekiwane przez zespół fachowców wynajętych do pracy. Między innymi to od tych rzeczy zależy, na jaki wydatek musi przygotować się osoba marząca o posiadaniu domu energooszczędnego. Na szczęście fakt, iż nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: ile kosztuje ocieplenie domu? nie powoduje, że nie można oszacować go z uwzględnieniem sporego marginesu błędu. Dlatego w tym tekście zamierzam pochylić się nad tym, co należy wziąć pod uwagę podczas dokonywania obrachunku. Tak by w ogóle wiedzieć, czy w danym momencie osoba myśląca o dokonaniu termoizolacji domu będzie w stanie udźwignąć koszty z tym związane. Wielu klientów śledzi ceny i wykresy pod linkiem zmiana cen .

Ocieplenie domu krok po kroku

Różnica w etapach prac pomiędzy starymi (przeważnie otynkowanymi) a nowymi budynkami jest niewielka. W przypadku starych budynków należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu podłoża (skuć stare, głuche tynki i porządnie zagruntować podłoże). Jeśli ściany wymagają osuszenia należy zrobić to wcześniej, najlepiej ok. 2 lata wcześniej. Należy rozróżnić trzy etapy podstawowe, które dzielą się na części:

Etap 1. Przygotowanie podłoża.

Etap 2. Mocowanie styropianu i zatopienie siatki

Etap 3. Wykończenie elewacji.

 

Styropian, wełna czy płyty PIR?

Wysokość ceny ocieplenia ścian zewnętrznych domu, jak już było wspomniane, zależy od wielu czynników. Po pierwsze najczęściej brany jest pod uwagę efekt oszczędności energii podczas późniejszego użytkowania, który zamierzamy osiągnąć. Opór cieplny czyli grubość i współczynnik lambda. Równie istotne podczas przeliczania kosztorysu jest wzięcie pod uwagę rodzaju materiału termoizolacyjnego, który zostanie wykorzystany do izolacji ścian. Najczęściej w tej roli występuje styropian, ale dość sporą popularnością cieszy się również m.in. wełna mineralna oraz coraz częściej płyty PIR. Nieprawidłowe zastosowanie tych materiałów może skutkować tym, że koszty związane z ocieplaniem domu i wykonaniem elewacji mogą wzrosnąć. Jak na razie to styropian jest najbardziej ekonomicznym materiałem. Jego koszt kształtuje się np. dla grubości 15 cm od 22 zł /m2 ( za zwykły biały) do 34 zł brutto/m2 za najlepszy styropian grafitowy.

Należy zdawać sobie sprawę również z tego, że nie każda ekipa budowlana wykona dla nas ocieplenie domu styropianem za jednakową sumę pieniędzy. Wystarczy spojrzeć na to, jak duże rozbieżności w średniej stawce za przeprowadzenie określonych prac powstają, gdy weźmiemy pod uwagę wybrane województwa.

Przykładowo za pomalowanie jednego metra kwadratowego elewacji zapłacicie średnio między 20,00-30,00 zł. Na Pomorzu Zachodnim koszt okaże się znacznie wyższy i wynosić będzie między 27,00-31,00 zł. Rozbieżność jest zatem duża i dotyczy nie tylko wspomnianej czynności, ale też tynkowania (z wcześniejszym zakupem niezbędnych do jego przeprowadzenie materiałów). Dotyczy to także wykonywania elewacji z kamienia, wapienia bądź drewna. Co ciekawe jednak, jeśli zlecimy osobie odpowiedzialnej za ocieplanie domu uczynienie izolacji z pianki PUR 15-20 cm, wówczas w województwie dolnośląskim zapłacimy za uzyskanie pożądanego efektu 70,00 – 77,00 zł za metr kwadratowy, a w zachodniopomorskim – 67,00-72,00 zł. Jak zatem widać, wiele zależy również od tego, gdzie ma znajdować się nasz wymarzony dom.

Wycena elewacji

Przyklejenie styropianu

szacunkowo na styropianie grafitowym o lambdzie 032 i grubości 15 cm

  • jeśli potrzebne ok. 5-20 zł/m2 rusztowanie z montażem,
  • 40 – 60 zł /m2 robocizna, (gruntowanie, przyklejenie styropianu, zatopienie siatki)
  • grunt, jeśli podłoże jest słabe lub chłonne, ok. 1,5 – 2 zł/m2
  • klej do przyklejenia i zatopienia siatki, prawidłowo od 10kg/m2 – 9 – 10 zł /m2, lepsze klej są w cenie powyżej 20 zł /25 kg,
  • siatka, taka optymalna 160 g/m2 – 3 – 4 zł /m2

Razem na dobrych materiałach powinniście zmieścić się w ok. 75 – 95 zł brutto/m2.

Wykończenie elewacji

szacunkowo: tynkiem silikonowym to koszt rzędu:

  • 15 – 20 zł /m2 robocizna, aplikacja tynku,
  • tynk silikonowy 1,5 mm – 15 zł /m2
  • wcześniej podkład tynkarski 2 zł/m2

Razem na najlepszych materiałach powinniście zmieścić się w ok. 40 zł brutto/m2.

Wycena izolacji dachu

Zdaje się, że już wszyscy w branży wiedzą, że ocieplenie dachu na krokwiowo płytą PIR rozwiązuje wszystkie problemy związane termoizolacją dachu. Na starych dachach z przedłużeniem krokwi polecam 2 x 8 cm lub 2 x 10 cm. Na nowych obiektach jednowarstwowo min. 15 cm ale to grubość wymagana przez prawo budowlane od 2021 roku. Zalecam co najmniej 18 cm z zapewnieniem odpowiedniej wentylacji.

Na dachach płaskich montaż płyt PIR kosztuje od 10 do 20 zł /m2 a na dachach stromych co najmniej 30 zł. Ceny dotyczą robocizny.

Do tej kwoty należy doliczyć płytę PIR oraz łączniki ciesielskie.

Szybka wycena

W pierwszej kolejności dotyczy nowo powstałych budynków należy wykonać obmiar części budynku do ocieplenia ściany, podłogi, dachu lub stropodachu. W przypadku ścian liczymy rzut każdej z nich i nie odliczamy powierzchni okien małych. Odejmuje się tylko duże witryny oraz bramę garażową. Gdy wykonujemy obmiar podłóg ich powierzchnia powinna być wyszczególniona w projekcie. Podobnie dotyczy sprawa ocieplenia poddasza i stropodachu.

Mając przedmiar robót, czyli m2 do ocieplenia mnożąc go przez grubość w [m] uzyskamy ilość potrzebnych m3 izolacji. Standardowo styropian pakowany jest po 0,3 m3 w paczce. Dzieląc więc obmiar przez zawartość paczki uzyskamy ich ilość potrzebną do przeprowadzenia termomodernizacji. Wyjątkiem są płyty produkowane z automatu o wymiarach 1,25 x 0,6 m np. Swisspor MEGA White Fasada jest to najdroższa, najbardziej zaawansowana i profesjonalna produkcja szwajcarskiej marki.

Układanie kolejnych warstw styropianu, uszczelnianie go oraz przymocowywanie do ścian to nie jedyne czynności, które muszą zostać przeprowadzone podczas prac mających na celu ocieplenie domu styropianem. Tynkowanie oraz montaż parapetów i obróbek to inne czynności, które, jeśli zdecydujemy się powierzyć ich wykonanie fachowcom. Pamiętać należy również o uwzględnieniu podatku VAT przy rozliczaniu się z ekipą remontową. Biorąc pod uwagę niejednolitość cenową materiałów dystrybuowanych w hurtowniach oraz sklepach z materiałami budowlanymi oraz stawki usług oferowanych przez fachowców w poszczególnych miejscach Polski, niemożliwym jest ustalenie, co już zresztą wcześniej zaznaczyliśmy, uniwersalnej ceny za ocieplenie m2 domu.