Szary styropian

Wszechogarniający postęp technologiczny sprawia, że życie ludzkie regularnie staje się w coraz większym stopniu jeszcze bardziej komfortowe. Szary styropian sprawia, że poprawia się komfort użytkowania domów nowobudowanych. Spadają rachunki za ogrzewanie lub chłodzenie. To nie jedyny taki produkt. W sprzątaniu domu wyręczają nas samobieżne odkurzacze, w ogrodzie krążą takież kosiarki. Z obecnych telefonów możemy już nie tylko dzwonić, ale też korzystać z Internetu. Wykonując zdjęcia i nagrywać filmy, a przesyłanie pieniędzy na konto w banku zajmuje coraz częściej dosłownie kilka sekund. Wcielanie w życie coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań dotyczy także budownictwa. Sterowanie oknami czy też ogrzewaniem z drugiego końca świata nie sprawi teraz problemu.

W dzisiejszym świecie osoby decydujące się na wzniesienie swojego wymarzonego domu lub jakiegokolwiek innego obiektu poszukują możliwości dokonania tego przede wszystkim szybko, skutecznie i tanio. Nie dziwi więc fakt, że m.in. producenci styropianu – jednego z najczęściej wykorzystywanych do ocieplania ścian budynków materiału. Zmuszeni są udoskonalać swoje wyroby, tworzyć kolejne, niespotykane dotąd na rynku. Za jeden z takich produktów bez wątpienia uznać można styropian szary, których charakteryzuje się nie tylko specyficznym wyglądem, ale przede wszystkim bardzo dobrymi właściwościami. I to właśnie nad nim chcemy się pochylić nieco dłużej.

Biała odmiana styropianu, choć najbardziej popularna, nie ma najlepszych właściwości cieplnych

Większość osób, słysząc hasło: styropian szary, uznałaby go za efekt nieudolnej próby uzyskania tańszej odmiany. Nie ma co się dziwić. Jeszcze w 2008 roku na pewnej budowie chcąc zastosować szary styropian by nie było mostków termicznych zostałem skarcony przez inspektora nadzoru. Uznał szarą odmianę za gorszą jakościowo i nie pozwolił wbudować w ocieplenie. Obecnie w świadomości społeczeństwa funkcjonuje jako ten najczęściej spotykany. Bez problemu można jednak nabyć styropian również w wielu innych kolorach: niebieskim, zielonym czy właśnie szarym, który w tym miejscu interesuje nas szczególnie. Warto więc już teraz jednoznacznie zaznaczyć, że nie jest to żaden bubel czy wyrób odpadowy. Co prawda wersja z lambdą 033 jest już najlżejszą “odpadową” formą tego produktu ale możliwe jest jej stosowanie w budownictwie.

Charakterystyczna barwa styropianu szarego nie jest oznaką żadnych defektów czy przeciwwskazań do jego zastosowania w celu ocieplenia danego budynku. Wręcz przeciwnie! Opisywany materiał jest w stanie zdecydowanie efektywniej zabezpieczyć wybrany obiekt przed efektem „uciekającego” z wnętrza ciepła. Czym jednak jeszcze – poza barwą – różni się szary styropian od białego i wszystkich pozostałych oferowanych w sklepach i hurtowniach?

Czym jest i jak powstaje szary styropian?

Krótką charakterystykę produktu zacząć należy od tego, że powstaje on w bardzo podobny sposób, jak tradycyjny styropian. W wyniku procesu spienienia (przy zastosowaniu pary wodnej) granulek szarego polistyrenu. Objętość jego może się zwiekszyć nawet 50-krotnie. Należy przy tym zaznaczyć, że takie działanie sprawia, że szary styropian uzyskuje swój charakterystyczny kolor. Jednocześnie wyraźnemu zmniejszeniu ulega jego współczynnik przewodzenia ciepła. W tym przypadku jest to jednak jak najbardziej pozytywny efekt. Jak wiadomo – w przypadku styropianu (niezależnie od jego koloru) mniejsza wartość λ przekłada się na wzrost jego skuteczności w zabezpieczaniu poszczególnych partii budynku przed utratą ciepła.

Badania przeprowadzone przez ekspertów z dziedziny budownictwa jednoznacznie wykazują, że styropian szary osiąga λ na poziomie nawet 0,029 W/mK, zaś białe płyty fasadowe – ok. 0,040 W/mK. Jeśli zaś chodzi o chłonność wody szarej odmiany styropianu, jest ona również jak najbardziej pozytywna. Wynosząc maksymalnie 2-3% w sytuacji długotrwałego zanurzenia w wodzie. Stosowanie szarego styropianu stanowi więc zdecydowanie bardziej opłacalne pod względem ekonomicznym rozwiązanie. Do skutecznego (do)ocieplenia obiektu ze ścianami z bloczka komórkowego 36 cm wystarczy izolacja o grubości już od 8 centymetrów. Gdyby zaś dana osoba zdecydowała się użyć w tym celu tradycyjnego (białego) styropianu w celu uzyskania jednakowego efektu. Musiałaby zastosować izolację o objętości zwiększonej o co najmniej 2 centymetry.

Styropian szary jako interesująca alternatywa dla pozostałych materiałów ociepleniowych

Stale rosnąca popularność szarego styropianu wynika również z faktu, że jego stosowanie podczas dokonywania ocieplania budynków stanowi interesującą alternatywę dla innych materiałów izolacyjnych. Charakteryzując się niższym współczynnikiem przewodzenia ciepła sprawia, że izolacja termiczna wykonana przy jego użyciu nie musi być jednakowo gruba. W  przypadku pozostałych rodzajów styropianu zazwyczaj kilka centymetrów cieńsza. Szara odmiana tworzywa sprawdza się więc doskonale w obliczu sformułowanych przez ówczesnego Ministra Infrastruktury (w ustawie z dnia 12.04.2002 r.) warunków technicznych, które powinny spełniać poszczególne budynki.

Z treści wspomnianego aktu prawnego wynika, że od momentu jego wejścia w życie cyklicznie zwiększeniu musi ulegać grubość termoizolacji termicznych, by skutecznie mogły zabezpieczać kolejne obiekty przed spadkiem ciepła w ich wnętrzu. Wiele osób, nie chcąc stosować warstw styropianu białego o zbyt dużej objętości, decyduje się zastąpić go szarą odmianą tworzywa, co – jeszcze raz warto podkreślić – wpływa w głównej mierze na ciągły wzrost zainteresowania nimi kolejnych osób. Stosowanie szarego styropianu w celu zabezpieczenia poszczególnych partii budynku wiąże się także z uzyskaniem kilku innych korzyści, a mianowicie wykonaniem cieńszych ościeży okiennych, przekładających się na efektywniejsze oświetlenie pomieszczeń, a także możliwością wykonania obróbek ościeży oraz dekarskich.

Uniwersalność jedną z największych zalet styropianu szarego

Styropian szary jest bez dwóch zdań jednym z najbardziej uniwersalnych spośród wszystkich, które obecnie możemy znaleźć na rynku. Występując w wielu odmianach, poszczególne płyty mogą być stosowane do nie tylko w celu ocieplenia elewacji, ale też podłóg, posadzek czy dachów. Aby jednak dokonanie termoizolacji przy użyciu charakteryzowanego tworzywa skutkowało otrzymaniem jak najlepszych rezultatów, trzeba wiedzieć, w jaki sposób należy prawidłowo przeprowadzać montaż płyt. Przed przystąpieniem do niego trzeba pamiętać jednak o istotnej kwestii. Szary kolor styropianu sprawia, że płyty w większym stopniu ulegają nagrzewaniu się, kiedy padają na nie promienie słoneczne. To z kolei powoduje, że dość częstym zjawiskiem jest występowanie okresowych naprężeń materiałowych. W celu zapobiegania ich powstawaniu należy więc stosować odpowiedni klej, powstały na bazie cementu, lub piankę poliuretanową.

Prawidłowy przebieg montażu styropianu szarego

  • Znajdujące się w pobliżu obiektu i czekające na wykorzystanie płyty styropianu szarego powinny być chronione przed promieniami słonecznymi.
  • Substancje powstałe na bazie ropy oraz charakteryzujących się posiadaniem właściwości rozpuszczających lepiej trzymać w osobnych pomieszczeniach.
  • Ze względu na wyższy stopień absorpcji promieniowania UV, płyty szarego styropianu zaleca się układać w dni pochmurne. Natomiast jeśli komuś szczególnie zależy na czasie, z wykorzystaniem siatek osłaniających daną część ocieplaną budynku.
  • Nakładanie kleju na każdą kolejną montowaną płytę powinno przebiegać z zastosowaniem metody obwodowo-punktowej. Zwrócić należy tu uwagę aby 60% płyty pokrywał klej (po dociśnięciu do ściany).
  • Układane płyty mogą być pokrywane klejem w całości, co ułatwia w znacznym stopniu wykorzystanie pac grzebieniowych 12 mm.
  • Styropian można kołkować dopiero po związaniu kleju, szybkowiążące po ok. 24 godzinach. Kołki montujemy w miejscach placków po wczesniejszym wykonaniu otworów wiertłem stalowym bez udaru.
  • Wykonanie warstwy zbrojnej siatką w przypadku zastosowania płyty styropianu szarego musi odbywać się jak najszybciej po przyklejeniu ich. Oczywiście po zaaplikowaniu łączników mechanicznych. Po wcześniejszym przygotowaniu do tego powierzchni. Wszelkie szczeliny w izolacji należy zaś uzupełnić, stosując w tym celu klej poliuretanowy w pianie.

Dlaczego popularność styropianu szarego będzie stopniowo wzrastać?

Zawarte wyżej informacje na temat właściwości oraz sposobu montowania materiału o potocznej nazwie ” styropian szary ” poddaje refleksji. Stanowi on bardzo ekonomiczne rozwiązanie. Dzieje się tak również dlatego, że choć scharakteryzowana wyżej odmiana twardsza 031 tworzywa jest droższa.  Ma jednak znacznie lepsze właściwości mechaniczne od białych o lambdzie 042 czy 040.

Powtórzę najistotniejsze: skuteczniej zapobiegają powstaniu efektu „uciekającego” ciepła. Co z kolei skutkuje możliwością zmniejszenia środków finansowych przeznaczanych na ogrzewanie obiektu. Latem zaś przebywanie wewnątrz danego pomieszczenia staje się także znacznie bardziej komfortowe, ponieważ nie ulega ono nadmiernemu nagrzewaniu się.

Płyty styropianu szarego, choć rokrocznie stają się coraz bardziej popularne, pozostają w na polskim rynku daleko w tyle za białym. Z racji obowiązywania wcześniej wspomnianej ustawy można jednak przypuszczać, że z czasem szary styropian będzie stawał się powszechniej stosowanym. W 2019 roku ceny styropianu szarego 032 spadły znacznie poniżej cen białego 038. Wysoki popyt oraz podaż sprawiły, że ceny są bardziej przystępne. Popularność będzie nadal wzrastać. Na zachodzi Europy się ga nawet 90%.