Jak uniknąć mostków termicznych?

Dokonując ocieplenia budynku należy pamiętać o tym, by czynność ta przebiegała bez zbędnego pośpiechu. Przy zastosowaniu najlepszej jakości styropianu – gładkiego bądź frezowanego. Jeśli bowiem członkowie ekipy budowlanej lub remontowej nie zastosują się do tych wskazówek, wówczas ryzyko, iż dany obiekt nie zostanie prawidłowo zabezpieczony przed efektem „uciekania” z niego ciepła – wzrasta. Powstające bardzo często mostki termiczne są szczególnie niepożądanym zjawiskiem. Nazywane w ten sposób zjawisko rozpoznamy po tym iż temperatura wewnątrz pomieszczenia na ścianie, w miejscu mostka termicznego nie jest zadowalająco wysoka. Wiąże się to bezpośrednio ze skraplaniem pary wodnej w lub na przegrodzie co prowadzi do zagrzybienia.

Przyczyny i konsekwencje występowania mostków termicznych

Występowanie wyżej wspomnianego problemu jest szczególnie kłopotliwe w sezonie grzewczym, dlatego należy zadbać o to, by ocieplanie budynku przebiegało w maksymalnie profesjonalny sposób. W innym razie na pewno zauważone zostaną wspomniane mostki termiczne, występujące w większości przypadków w miejscu, w którym balkony budynków łączą się ze stropem. W okolicach okien i parapetów, attyki, piwnicy i jeszcze kilku innych miejsc. Między innymi na ścianie pomiędzy płytami czy też w otworach po kołkach. Jak jednak upewnić się, że w poszczególnych częściach budynku prace zostały wykonane prawidłowo? W celu zaspokojenia ciekawości warto dokonać analizy wszystkich pomieszczeń przy użyciu nowoczesnych aparatów termowizyjnych. Badanie należy wykonać od wewnątrz i od zewnątrz budynku.

Balkon, czyli konstrukcja szczególnie trudna do ocieplenia

Skoro wiemy już, co to są mostki termiczne i dlaczego należy ich unikać, warto zastanowić się, dlaczego dalej można zaobserwować ich często występowanie. W tym miejscu należy zatem stwierdzić, iż wpływają na to przede wszystkim błędy popełniane przez projektantów. Nie bez winy często odpowiedzialnych fachowców. Mostki termiczne przy elewacji są szczególnie trudnym zjawiskiem do wyeliminowania. Poszczególni majstrowie, chcą poprzez zwrócenia na to uwagi swoich klientów odwieść ich od pomysłu wykonania m.in. balkonu. Aby uniknąć miejsc, w których dochodzi do zakłócenia ciągłości izolacji termicznej, należy więc dokonać ułożenia styropianu w taki sposób, by znajdował się on zarówno od spodniej, jak i górnej części płyty balkonowej. Zalecana grubość to co najmniej 10 cm z dwóch stron. Od góry Synthos Prime D najlepiej 2 x 5 cm a od dołu np. elewacyjny styropian grafitowy 031. Zwróćcie także uwagę na obróbkę okapu balkonu. Częstym nadal błędem jest brak listwy okapowej.

Jak w prawidłowy sposób dokonać izolacji termicznej?

Bardzo istotne jest, aby płyty styropianu wykorzystywane do wykonywania izolacji przylegały do siebie jak najściślej. Będąc jednocześnie łączonymi ze sobą z zastosowaniem metody krawędziowo punktowej. Oznacza to, że zaprawa powinna być rozprowadzana nie tylko wokół płyt, ale również dobrze byłoby, gdyby znalazła się w paru miejscach głównej powierzchni. Gdyby jednak mostki termiczne – mimo zastosowania się do powyższych rad – dalej występowały, dobrym pomysłem jest zastosowanie substancji zwanej pianką poliuretanową. Wykorzystywaną do wypełniania wszelkiego rodzaju szczelin. Poza tym należy zwrócić uwagę na to, by krawędzie płyt styropianowych nie pokrywały się ze sobą.

W 2019 roku na rynku pojawiły się duże styropianowe płyty elewacyjne marki Swisspor Lambda Mega White. Dzięki tej wielkości sprawiają, że prawdopodobieństwo powstania mostków spada o 18%.

Wieńce, nadproża i piwnice również wymagają szczególnej uwagi

Skoro wiemy już, jak zwalczać mostki termiczne powstałe w okolicy balkonu, warto też pomyśleć, co pozwoli nam pozbyć się ich również w innych miejscach, w których najczęściej dochodzi do ich powstania. Szczególnie ważne jest bowiem odpowiednie dokonanie izolacji wieńców, nadproży oraz piwnic. By uzyskać zamierzony efekt w postaci braku jakichkolwiek luk, należy dążyć do uzyskania jednorodności ściany, co zapewnia wykorzystanie niewielkich spoin (ich grubość nie powinna wynosić powyżej 3 milimetrów). Do ich zastosowania potrzebujemy jednak szlifowanych pustaków, ponieważ tylko tego typu artykuły charakteryzuje odpowiednio gładka i równa płaszczyzna. Wówczas zaprawa nie jest używana poza sytuacją, w której wyprofilowany bok pustaka dotyka dociętej płaszczyzny sąsiadującego z nim wyrobu tego samego typu.

Najczęściej spotykany na budowach błąd powstaje w trakcie ocieplania ścian fundamentowych. Wychodzenie z ociepleniem styrodurem XPS poza wysokość posadzki w pomieszczeniach na parterze. Tzw. cokół stanowi wtedy największy mostek termiczny. Jest jednak stosunkowo łatwo go wyeliminować. Można po prostu dodać grubość ocieplenia i wyrównać płaszczyznę z licem styropianu fasadowego.

Mostki termiczne przy oknach jako skutek ich nieprawidłowego osadzania

Mostki termiczne przy oknach także są popularnym (niestety) zjawiskiem, a jego występowanie jest najczęściej konsekwencją nieumiejętnego osadzania okien. Dlatego pamiętać należy, że prawidłowo zamontowane okno powinno znajdować się przy zewnętrznym licu muru. Izolacja cieplna ściany charakteryzować się natomiast musi 3-centymetrowym zachodzeniem na każdą z ram okna. Istotne jest również wykorzystanie odpowiednich parapetów. Szczególnie polecane są podokienniki kamienne wewnętrzne, pozwalające w znacznym stopniu wyeliminować wszelkie szczeliny. Zapewnić wnętrzu pomieszczenia odpowiednią ochronę przed utratą ciepła. Najczęściej popełnianymi błędami przy osadzaniu okien. Stanowiącymi przyczynę występowania szczelin, jest ich montaż. Najczęściej przy wewnętrznym licu muru, nieosłanianie izolacją cieplną ram okiennych, wierzchniej części muru od strony zewnętrznej.

Nie warto oszczędzać na zakupie styropianu

Wiedząc, jak powstają mostki termiczne i dlaczego tak często występują, nie warto zdecydowanie oszczędzać na zakupie styropianu. Obecnie na rynku można znaleźć płyty charakteryzujące się niskim poziomem przenikania przez nie ciepła. Zastosowanie ich podczas prac budowlanych lub remontowych skutkuje wyraźnym zmniejszeniem ryzyka wystąpienia niepożądanych szczelin. Dzięki temu możemy cieszyć się odpowiednim poziomem ciepła wewnątrz budynku, zmniejszając tym samym koszty związane z jego ogrzewaniem często nawet o ok. 20%. Opłacalnym rozwiązaniem jest też zainwestowanie w płyty styropianowe takie, jak choćby Austrotherm EPS 035 EXPERT. Niektóre, choć nieco droższe od pozostałych, są jednocześnie wodoodporne, co ma szczególne znaczenie jeśli zamierzamy za ich pomocą dokonać ocieplenia miejsc w pobliżu piwnicy – pomieszczenia szczególnie narażonego na powstawanie wilgoci. Pamiętać należy także o znalezieniu doświadczonych budowlańców, którzy potrafią układać styropian różnymi metodami. Sposób powinien być adekwatny do miejsc, które wymagają szczególnej uwagi ze względu na ich specyfikę i trudności związane z ich ocieplaniem.