Ocieplenie poddasza styropianem
Ocieplenie poddasza to proces, który wymaga szczególnie dużej uwagi. Po pierwsze kondygnacja dzieląca ze sobą strop lub sklepienie z pokryciem dachowym jest wyjątkowo wrażliwa na występujące w danym okresie zmiany temperatury. Latem nie powinna być na tyle wysoka, by dłuższe przebywanie w najwyżej ulokowanym pomieszczeniu budynku okazało się niemożliwe. Warto w tym miejscu zastosować w procesie wznoszenia budowli styropian o odpowiednim oporze cieplnym. Nie można zapomnieć o prawidłowo zamontowanych oknach i roletach zewnętrznych.
Izolacja za pomocą styropianu, czyli w sposób tradycyjny
Styropian jest jednym z najpowszechniej wykorzystywanych na całym świecie artykułów o właściwościach termoizolacyjnych. Na jego gigantyczną popularność wpływa fakt, iż nie tylko chroni on poddasze przed przegrzewaniem się w okresie wiosenno-letnim. Zapewnia również odpowiedni poziom ciepła, gdy najdą jesień, a następnie zima. Inną zaletę styropianu stanowi natomiast wysoki poziom odporności na przenikanie pary wodnej. Właściwość ta sprawia, że jego parametry cieplne nie zmieniają się w czasie. W tym miejscu zamierzamy jednak ostatecznie porównać ocieplenie poddasza styropianem z innymi technologiami izolacji oferowanych obecnie przez ekipy budowlane i remontowe. Istnieją bowiem również inne sposoby dokonywania termoizolacji poszczególnych partii budynków, z wykorzystaniem takich materiałów, jak:
- wełna mineralna
- piana PUR
- płyty PIR
Jak należy dokonywać ocieplania poddasza styropianem?
Ocieplenie poddasza styropianem nie jest szczególnie skomplikowaną czynnością, a z jej przeprowadzeniem bez większego kłopotu poradzi sobie każdy doświadczony budowlaniec. By móc cieszyć się odpowiednią temperaturą na strychu zarówno latem, jak i zimą, styropian powinien zostać ułożony pomiędzy krokwiami i – w celu uzyskania pożądanego efektu – lekko dociśnięty. Pamiętać przy tym, że należy po ulokowaniu styropianu pomiędzy krokwiami, jego kolejna warstwa musi znaleźć się także pod nimi. W tak sposób, by szczelnie zakryła konstrukcję wykonaną z drewna. W celu uzyskania tego efektu najlepsze rozwiązanie stanowi posłużenie się drewnianymi listwami. Przybicie ich prostopadle względem krokwi pozwala w komfortowy sposób układać kolejne płyty styropianu.
Aby jeszcze bardziej ułatwić sobie tę czynność, warto zadbać o poprawne wypoziomowanie krokwi oraz wcześniejsze zaimpregnowanie ich. Bardzo ważny jest szczelny montaż płyt styropianowych z pustką wentylacyjną pod wiatroizolacją. Zalecana grubość w budownictwie tradycyjnym to 15 cm pomiędzy krokwiami i 15 cm pod nimi. Przy czym to styropian grafitowy 031 stanowi najlepsze rozwiązanie w tym przypadku i daje prawdziwy komfort użytkowania. Tańszą i bardziej popularną alternatywą jest odmiana 032.
Wełna mineralna jako alternatywa dla styropianu
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, termoizolacja strychu nie musi (choć najczęściej jest) być wykonywana przy użyciu styropianu. Ocieplanie poddasza wełną stanowi również bardzo popularną czynność, przynoszącą tak samo zadowalające efekty. Wełna mineralna, podobnie jak styropian, układana jest najczęściej pomiędzy oraz pod krokwiami. Będąc dostępnym w postaci mat oraz płyt, materiał ten nie sprawia większych trudności w dostosowywaniu jego kształtu względem ocieplanej konstrukcji. Wadą wełny mineralnej jest to, że przepuszcza parę wodną i ma dużą nasiąkliwość. Jednak namoczona wełna zdemontowana i odstawiona na jakiś czas odda całą wodę i będzie możliwa do ponownego montażu. Należy przy jej układaniu zaopatrzyć się w:
- ubranie robocze jednokrotnego użytku
- czepek na głowę,
- okulary ochronne,
- maseczkę ochronną na twarz,
Należy zwrócić uwagę na włókna wełny które łatwo drażnią szyję, pachwiny i oczy jeśli odpowiednio ich się nie zabezpieczy.
Innym jego atutem jest natomiast przystępność cenowa, która sprawia, że koszt ocieplenia poddasza nie jest duży. Jego dokonanie pozwala w przyszłości w zaoszczędzić na zużyciu energii wykorzystywanej w sezonie grzewczym. By do tego doszło, ocieplenie górnej partii danego budynku musi jednak zostać wykonane z dbałością o każdy szczegół i z uwzględnieniem parametrów zabezpieczanej przed powstawaniem efektu „uciekania” ciepła konstrukcji. Koszt izolacji wełną mineralną i styropianem są podobne, chociaż w 2019 roku cena styropianu osiągnęła bardzo niską cenę i ocieplenie skosów poddasza styropianem staje się atrakcyjniejsze.
Posiadamy w sprzedaży wełnę marki Isover, Rockwool oraz Ursa, jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie zapraszamy także do kontaktu.
Pianka PUR, płyty PIR – nowe technologie
Porównując współczynnik przewodzenia ciepła, którym charakteryzują się styropian, wełna mineralna oraz pianka PUR, dojdziemy do prostego wniosku, iż ostatni z wymienionych materiałów wypada pod tym względem zdecydowanie najlepiej (Λ = 0,019). Nic więc dziwnego, że ocieplanie poddasza pianką, staje się coraz bardziej popularne. Niestety w tym przypadku ocieplenie od strony pokrycia dachu przylega do wiatroizolacji lub deskowania. Brak szczeliny wentylacyjnej może prowadzić do zawilgocenia konstrukcji.
PIR to materiał z podobnym współczynnikiem lambda. Na poziomie 0,022 dla piru pokrytego obustronnie folią aluminiową. Materiał ten stanowi izolację, którą najczęściej montuje się nakrokwiowo. Taki sposób eliminuje powstania mostka cieplenego na konstrukcji dachu. Jest to ważne, ponieważ konstrukcja może stanowić nawet 10 – 20% powierzchni dachu. PIR to najdroższy materiał.
***
Kończąc rozważania nad tym, którego materiału w celu dokonania ocieplenia poddasza najlepiej jest się zdecydować podkreślmy, że wyżej zawarte informacje dotyczą wyłącznie dokonywania izolacji skosów (również nakrowiowo i na skosach lanych, żelbetowych). Jeśli chcą natomiast Państwo zyskać informacje na temat ocieplania posadzki, zachęcamy do kliknięcia w tym miejscu styropian podłogowy aby przejść do opisu jednej z najpopularniejszych kategorii.