f | g+ | t

Blog

Jaki styropian ?

Pytanie: Jaki styropian wybrać nurtuje każdego inwestora, który myśli o ociepleniu ścian zewnętrznych. Rodzaj oraz grubość materiału termo izolacyjnego wybiera architekt na etapie projektowania. Nie bierze oczywiście tych wartości z kapelusza. Wynikają one ściśle z obliczeń, których dokonuje korzystając z prawa budowlanego. Obecnie w 2017 roku wymagany jest współczynnik przewodzenia ciepła U dla całej przegrody na poziomie 0,23 W/m2K natomiast od 2021 roku będzie to już 0,20 W/m2K.

Znając właściwości użytkowe materiału z jakiego zbudowana jest ściana projektant z łatwością obliczy potrzebny opór cieplny styropianu. Tak aby cały komplet materiałów spełnił wymagania min. U. Dobierze odpowiednią grubość izolacji oraz lambdę, czyli współczynnik przewodzenia ciepła od których zależy wartość tego oporu.

Opór cieplny

Poniżej prezentujemy tabelę z pomocą, której odpowiedź na pytanie: ” jaki styropian ? ” będzie bardzo prosta. Wybraliśmy najpopularniejsze grubości materiału oraz najczęściej wybieraną lambdę. Wynik to opór cieplny płyt termoizolacyjnych. To nim należy się kierować przy zakupie styropianu.

styropian opór cieplny

Przykład dotyczy ocieplenia ścian styropianem lub wełną mineralną wg wytycznych na 2017 rok

Wnioski

Dobór grubości i jakości ocieplenia zależy od materiału z jakiego zbudowana jest ściana.

  • kolor niebieski dla ścian z gazobetonu typ 500 gr. 24 cm, w tym przypadku wystarczy opór cieplny w granicach 3,00 m2K/W, ten rodzaj ściany można zatem ocieplić styropianem białym o lambdzie 040 i grubości płyt 12 cm lub styropianem grafitowym o lambdzie 032 i grubości 10 cm, w obu przypadkach zalecamy produkty frezowane aby uniemożliwić powstawanie mostków termicznych.
  • kolor żółty dla pustaka ceramicznego 25 cm, w tym przypadku można zastosować styropian grafitowy 12 cm lub biały 15 cm,
  • kolor czerwony dla cegły pełnej lub silikatowej 24 cm, to 20 cm styropianu białego lub 15-16 cm styropianu grafitowego.

Pamiętaj

Wybierając styropian z niższą lambdą np. zamiast białego 040 płyty EPS 70 039 lub EPS 70 038 wybieramy twardszy produkt. Opór cieplny jak widać zmienia się tutaj nieznacznie i nie wpływa bardzo na wynik obliczenia. Podobnie jest ze styropianami grafitowymi wybierając lambdę 031 zyskujemy dużo większą wytrzymałość na zginanie i rozrywanie. Przekłada się to na komfort w dotyku, na twardości płyt.

Wynik nie oznacza, tego że najlepiej budować z gazobetonu. Silikaty to ciężki materiał, który doskonale wycisza oraz akumuluje ciepło. Układ ciężkiej ściany z ociepleniem ze styropianu, który przejmuje większość oporu cieplnego wydaj się być najlepszym rozwiązaniem.

Wybierając styropian grafitowy należy pamiętać iż jedynym produktem, który skutecznie jest zabezpieczony przeciw przegrzewaniu się na elewacji jest Swisspor Lambda White Fasada.

Wahania cen

Możesz dokonać zakupu z odroczonym terminem płatności. Jeśli cena się waha, nie wiadomo czy styropian podrożeje czy potanieje a nie potrzebujesz go szybko, zamów towar a damy Ci na kilka dni znać wcześniej co stanie się z cenami i anulujmy zamówienie gdy cena spadnie, jeśli podrożeje to zachowasz starą cenę, pod warunkiem szybkiej darmowej dostawy. Nasz sklep jest przyjazny dla klienta 🙂

Zmianę cen możesz obserwować na blogu Zmiana cen styropianu

Badania termowizyjne

Już niedługo sprawdzimy budynek ocieplony białym styropianem (15 lat temu) oraz drugi ocieplony styropianem grafitowym w zeszłym roku.

Kontakt

PHU LINGO Hurtownia Styropianu

Ceny styropianu zamieszczone w sklepie są aktualne.

Dziś jest czwartek 18 stycznia.

Zamówienia, które spełniają wskazane minima logistyczne realizujemy z

dostawą gratis w całej Polsce.

W tym tygodniu pracujemy od 10:00 do 16:00.

bok@hurtowniastyropianu.pl