Wylewka cementowa czy anhydrytowa

Rozróżniamy kilka rodzajów tzw. wylewek, ostatnio nasi klienci zastanawiają się nad wyborem wylewka cementowa czy anhydrytowa. Przy czym nadal głównie zastosowanie znajdują podkłady podłogowe na bazie cementu oraz w oparciu o siarczan wapnia, czyli anhydrytowe w drugiej kolejności. Cena w tym przypadku decyduje o wyborze.

Wylewki Anhydrytowe

Wylewki anhydrytowe produkowane są w zakładach wytwórczych także jako gotowe w płynnej postaci dostarczane na budowę. Najważniejsze cechy to:

 • brak skurczu,
 • wylewka anhydrytowa szczelnie wypełnia przestrzenie pomiędzy rurkami, do cementowej należy dodawać plastyfikator,
 • jest nawet pięciokrotnie szybsza w wykonaniu, najnowsze produkty nie wymagają szlifowania,
 • możliwa jest mniejsza grubość użytkowa ( już od 4 cm lub 5 cm przy ogrzewaniu podłogowym),
 • ma bardzo dobre przewodzenie ciepła,
 • potężny atut to większe pola dylatacyjne, nawet ponad 200 m2, a przy ogrzewaniu podłogowym jednak nie stosowałby większych niż 6×6 m,
 • w tym miejscu mogę polecić jeden z najlepszych na rynku klejów żelowych do płytek Sempre Previo,
 • można na nią wejść już po 24 godzinach a obciążać po 3 dniach,
 • wygrzewanie możliwe już po 7 dniach, znacznie przyspiesza zatem proces budowlany.
 • niestety jest nieodporna na wilgoć, nie jest zalecana do łazienek i garaży,

Mają także dużą wytrzymałość na ściskanie i zginanie, są bardziej elastyczne niż cementowe.

Wylewki Cementowe

Podkłady cementowe czyli tak zwane wylewki cementowe to produkcja na budowie przez ekipy budowlane. Składają się głównie z piasku, cementu i wody. Charakteryzują się:

 • podobną lub niższą klasą wytrzymałości na ściskanie,
 • stosunkowo dużym skurczem czyli pola dylatacyjne mogą mieć powierzchnię max 5x5m, może 6x6m jeśli ktoś umie to zrobić,
 • koniecznością pielęgnacji czyli polewania wodą,
 • odpornością na wilgoć można je zatem stosować w garażu a także na zewnątrz pomieszczeń,
 • długim czas osiągania wytrzymałości końcowej, wygrzewanie możliwe po 28 dniach

Najgorsze są skurcz i rozszerzalność termiczna, mogą prowadzić do wybrzuszeń posadzki podczas jej wiązania. Najbardziej widoczny przy podniesienie naroża narożach i odpowiednio napór na ściany gdzie wymagana jest gąbka dylatacyjna co najmniej 4 mm. Nie należy się bać grubszej, niczemu nie przeszkodzi.

Wylewka cementowa czy anhydrytowa?

Posadzki cementowe sprawdzają się dobrze od wielu lat i są wystarczające a w niektórych przypadkach niezastąpione. Anhydryt zalecany jest do dużych pomieszczeń gdy nie chcemy dylatacji oraz gdy szukamy mniejszych grubości posadzki. Dwa razy szybciej reaguje na zmiany temperatury.

Kontakt

Hurtownia Styropianu PHU Lingo

Dzień dobry!

Od blisko 16 lat służymy fachowym doradztwem w wykonywaniu izolacji budowlanych z zastosowaniem EPS i XPS oraz płyt PIR. Pod numerem 513092032 dyżuruje właściciel, mgr inż. Tomasz Lingo, który posiada uprawnienia budowlane oraz wieloletnie doświadczenie przy termomodernizacji starych oraz budowie nowych energooszczędnych budynków. Pan Tomasz optymalizuje technologię, wybierając najlepsze materiały w przystępnej cenie. Jest z czego wybierać, dostępnych jest ponad dziesięciu dostawców styropianu oraz dwudziestu kilku producentów chemii. Na stronie prezentujemy tylko wybrane marki.

Aby dokonać zakupu w okienku "ilość" wpisz sumę potrzebnych paczek, co najmniej w ilości minimalnej a grubości styropianu podaj w ostatniej fazie zamówienia w okienku: Uwagi do zamówienia. Jeśli chcesz zamówić różne styropiany w różnych ilościach ale w sumie co najmniej 80 paczek to napisz do nas maila. Zachowamy promocje.

Zamówienia, które spełniają wskazane minima logistyczne to:

DOSTAWA GRATIS w całej Polsce.

Zapraszamy!

Optimized with PageSpeed Ninja