Co to jest styropian w kropki?

Styropian jest materiałem używanym do ocieplania budynków na całym świecie. Każdy miał z nim do czynienia w swoim życiu. Dlatego, gdybyśmy zapytali przypadkową osobę, jak wygląda opisywany produkt, na pewno odpowiedziałaby ona, że charakteryzuje go kolor biały lub grafitowy. Nic w tym dziwnego, ponieważ rzeczywiście w tej barwie styropian występuje zdecydowanie najczęściej, ale zaznaczyć należy, że nie jest to jedyna jego wersja. Coraz częściej przez budowlańców wykorzystywany jest w ich pracy także styropian w kropki, przypominający sierść dalmatyńczyka. Na czym więc polega różnica między nim a tradycyjną formą materiału? Temu zagadnieniu przyjrzymy się właśnie w niniejszym artykule.

Jak powstaje styropian w kropki?

Styropian w ciepłe kroki stanowi połączenie standardowej białej wersji z grafitową. Charakterystyczne dla niego okrągłe punkciki wskazują na obecność spienionego surowca (grafitu właśnie), będącego jednym z najbardziej wartościowych odmian styropianu. Jeśli chodzi o proces jego powstawania, należy zaznaczyć, że nie jest on szczególnie złożony. Mówiąc w wielkim skrócie, formowanie tego styropianu polega na wprowadzeniu go niedługo przed otrzymaniem płyty białego styropianu. Wówczas otrzymane bloki zawierają kropki, ponieważ nie doszło do oczyszczenia formy z niedużych granulek grafitu. Tak właśnie otrzymuje się styropian w kropki. 

Termo Organika – najbardziej znany producent „dalmatyńczyka”

Warto również zaznaczyć, że najbardziej znaną z produkowania opisywanych w tym miejscu artykułów jest firma Termo Organika. Z racji wizualnego podobieństwa styropianu w ciepłe kropki względem sierści przedstawicieli popularnej rasy psów, jest ona nazywany właśnie „dalmatyńczykiem”. Nie tylko jednak specyficzny wygląd oraz zapadająca w pamięć nazwa materiału od wspomnianego producenta sprawia, że cieszy się on bardzo dużym zainteresowaniem oraz prestiżem. Jest to bowiem przede wszystkim pokłosie nadania styropianowi od Termo Organiki Rekomendacji technicznej i Jakości RTQ, które najlepiej świadczą o tym, jak bardzo wysokiej klasy jest to produkt.

Różnorodność styropianu w ciepłe kropki

Przed zakupem styropianu w kropki, każda osoba powinna wziąć pod uwagę fakt, iż Termo Organika proponuje nabycie płyt oraz bloków o różnej wielkości. Co sprawia, że każdy klient może znaleźć artykuły adekwatne do swoich potrzeb oraz możliwości finansowych. Ponadto opisywana firma oferuje wyroby styropianowe znajdujące dla siebie zastosowanie w różnych sytuacjach. Świadczyć może o tym choćby fakt, iż poszczególne odmiany styropianu grafitowego (SUPERPODDASZE) wykorzystywane są podczas przeprowadzania izolacji pomiędzy krokwiami, inne natomiast (SUPERSTROPODACH) świetnie odnajdują się w roli materiałów chroniących stropodachy pełne oraz dachy na podłożu betonowym przed efektem „uciekania” ciepła. W celu poznania szczegółowych parametrów poszczególnych styropiany Termo Organiki, proponujemy wszystkim odwiedzenie naszej podstrony, na której bez problemu znajdą Państwo dokładne opisy wszystkich materiałów.

Czy styropian w kropki daje lepsze rezultaty?

Jest to czysty zabieg marketingowy. Dodawanie grafitowych kropek w małych ilościach nie polepsza parametrów cieplych płyt styropianowych. Tak samo jak dodanie białych do styropianów grafitowych nie pogarsza lambdy styropianu.

Zalety wynikające z ocieplania budynków styropianem o nazwie „ Dalmatyńczyk ”

Dalmatyńczyk charakteryzuje się lambdą na poziomie 0,044 więc jedną z najgorszych na rynku styropianów w Polsce. Jednocześnie jest jednym z najlżejszych wersji EPS. Na prawdę strasznie ciężko jest mi znaleźć zalety tego produktu. Pomysł typu ” Dalmatyńczyk ” uważam za jeden z najdziwniejszych. O dziwo produkt jest bardzo popularny. Kto go kupuje? Raczej inwestorzy, którzy pojęcia nie mają o takich pojeciach jak opór cieplny, współczynnik lambda i ciężar styropianu.

Dalmatyńczyk jest produktem polimeryzacji styrenu i jego spieniania. Odporny jest na działenia wody, kwasów lecz zupełnie nieodporny na rozpuszczalniki. Całkowicie rozpuszcza się w acetonie.

Styropian na każdą kieszeń

Wszystkie osoby zastanawiające się nad nabyciem styropianu w kropki od Termo Organiki przekone są zapewne możliwością zaoszczędzenia znacznej kwoty pieniędzy. Oszukują sami siebie. Czekają ich wyższe rachunki za ogrzewanie zimą i wyższe za chłodzenie latem. Być może nawet dwu krotnie wyższe niż gdyby zastosowali solidny styropian grafitowy 031.