Porównanie styropianu grafitowego

Utrzymanie właściwego komfortu cieplnego w budynkach mieszkalnych jest niezbędne dla zdrowia użytkowników, a także dla zachowania niskich kosztów eksploatacji domu. Na rynku można spotkać się z wieloma rodzajami materiałów izolacyjnych o zróżnicowanych właściwościach chemicznych oraz mechanicznych. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim styropian grafitowy. Z chęcią wybierany jest już nie tylko przez deweloperów luksusowych domów energooszczędnych, ale także niewielkich i tanich obiektów. Czym jest to spowodowane?

Styropian grafitowy

Dotychczas dominujący styropian biały zostaje powoli wypierany przez styropian grafitowy. Jest to ściśle związane z jego niskim współczynnikiem lambda. Chodzi o wsp. przenikania ciepła, dzięki czemu znacznie lepiej sprawdza się jako ocieplenie budynków. Materiał jest wykonywany z polistyrenu spienionego z domieszką granulek zawierających grafit to właśnie dzięki nim zyskuje swój charakterystyczny kolor. Na rynku można spotkać się również z wariantami z wbudowaną warstwą wierzchnią z twardszego styropianu białego, który eliminuje kurczenie i rozszerzanie się płyt pod wpływem promieni słonecznych.  Jest to produkt o nazwie Lambda White.

Jakość a cena

Główną zaletą tego materiału jest jego znacznie większa efektywność energetyczna w porównaniu do wariantu białego. Dzięki temu można znacząco zmniejszyć grubość układanych płyt, jednocześnie spełniając obowiązujące warunki techniczne, określone w normach. Współczynnik lambda materiału wynosi od nawet 0,030 do 0,033 W/mK, podczas gdy w swojej tradycyjnej postaci ten wynik może być wyższy o nawet 0,015 W/mK.

Tak doskonałe rezultaty wiążą się z wyższą ceną. Przykładowo jeden z najlepszych produktów na rynku Austrotherm Premium Fasada 031 kosztuje (2017) około 170 zł netto/m3, podczas gdy za metr sześcienny styropianu białego o najlepszym dostępnym współczynniku lambda (0,038 W/mK) zapłacimy ok. 155 złotych. To niewielka różnica. Jeszcze lepiej wygląda porównanie grafitowego 032 do białego 038: 032 w 2018 roku JEST już TAŃSZY!

Różnice pomiędzy lambdą 031, 032 i 033

Styropian szary 031 posiadają wyższą wytrzymałość na rozrywanie (TR 100) oraz są masywniejsze (13,5 kg) lecz są znacznie droższe. Na pierwszy rzut oka wydają się lepszym rozwiązaniem, lecz zastanówmy się chwilę nad tym zagadnieniem:

  • różnica pomiędzy wsp. lambda to zaledwie 0,001 – 0,002 – to bardzo mało, zatem jest to mało znacząca różnica
  • różnica w ciężarze to ok. 1,5 kg/m3, dość sporo, to robi różnicę ale w cenie na poziomie do 20 zł/m3 mniej za 032 lub 033,
  • różnica w wytrzymałości na rozrywanie to 20 kPa, czy to ma jakieś znaczenie? Czy to dobrze czy źle?

Pierwsza myśl jaka nam wpada do głowy 031 to styropian : “solidniejszy” i zaraz następna: “znaczy lepszy” i w pewnym sensie tak jest. Jest jednak jedno ale … jak wskazują nasze testy okazuje się, że im cięższy styropian grafitowy i wyższa temperatura na otwartym słońcu tym większe naprężenia wewnętrzne w płycie. W przypadku braku osłon na rusztowaniach 032 wydają się bezpieczniejsze, lecz nie rezygnowałbym z ich osłaniania mimo wszystko.

Niektórzy producenci kompletnych systemów ociepleń wymagają kołkowania styropianu z TR80.  Ja na nadzorowanych budowach wymagam kołkowania wszystkich typów styropianów grafitowych. Robię tak, profilaktycznie, nie siedzę przecież cały czas na budowie.

Nasza testowa ściana szczytowa magazynu głównego została w 2012 roku ocieplona styropianem grafitowym 032 o grubości 15 cm do 8 m bez kołkowania i do dnia dzisiejszego nic złego się z nią nie dzieje. Należy przy tym pamiętać, że przy montażu styropianu pilnowaliśmy reżimu technologicznego. Wykonawca w takim przypadku powinien wydać gwarancję oraz rękojmię na co najmniej 3 lata, to odpowiedzialne zadanie.

Wytyczne wykonawcze

  • osłaniaj styropian grafitowy przed słońcem, podczas magazynowania i montażu,
  • przed przyklejeniem płyt do ściany zagruntuj słabe lub nasiąkliwe podłoże, (beton komórkowy nawet 3 razy jeśli trzeba),
  • klej elastyczny z włóknem do styropianu grafitowego nakładaj co najmniej na 60% powierzchni płyty,
  • zakołkuj płyty, nie szybciej jednak niż po 3 dniach od przyklejenia, używaj wiertła bez udaru, pamiętaj o zaślepkach,
  • cały czas osłaniaj styropian siatką (wieszając ją na rusztowaniach lub podwieszając pod okapem),
  • zatop (na zakład 10 cm) siatkę w warstwie kleju nałożonego na przeszlifowane płyty grafitowe. Siatka 160 g/m2, o oczkach 4×4 mm,
  • jeśli nie planujesz od razu tynkować elewacji, warstwę kleju z siatką (gdy zwiąże i wyschnie) zagruntuj białym gruntem silikonowym z kruszywem kwarcowym,

Jak widać nic trudnego, należy tylko przestrzegać prostych wytycznych

Czy warto stosować styropian grafitowy?

Należy pamiętać, że wyższa inwestycja w płyty ze styropianu grafitowego zacznie się sprawnie zwracać. Dzięki doskonałym parametrom izolacyjnym oszczędność cieplna może wynosić o nawet 20% więcej, niż w przypadku wariantu białego. Na rynku można znaleźć produkty o podobnych parametrach 031-030, co w przypadku Swisspor Lambda 100 030 przy grubości 10 – 15 cm stawia w korzystnej pozycji pod ogrzewanie podłogowe obecnie jest on w niższej cenie.

Jeżeli poszukują Państwo rozwiązań o najwyższej efektywności energetycznej, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do skorzystania z naszych usług doradczych przy zakupie styropianu i innych materiałów. Doradca posiada uprawnienia budowlane oraz doświadczenie w termomodernizacji budynków tel. 513 092 032.

Porównanie jakości

Produkcja styropianu grafitowego jest prosta. Polistyren koloru grafitowego dozowany jest do zbiorników i pod wpływem pary wodnej i ciśnienia następuje jego ekspandowanie i sklejanie. Skąd zatem takie różnice w wyglądzie poszczególnych rodzajów różnych producentów?

styropiany grafitowe

O czym należy pamiętać. Im ciemniejszy styropian cena tym bardziej będzie się nagrzewał w pełnym słońcu, grafitowe styropiany kurczą się i rozszerzają. Swisspor Lambda White dzięki grubej białej warstwie nie kurczy się i nie rozszerza. Przy zastosowaniu tego produktu unikniesz odpadania płyt i mostków termicznych.

Jak widać decyduje technologia wykonania. I jest olbrzymi sukces firmy Swisspor i produktu Lambda Plus Fasada 032 , który ma kolor grafitowy, może mieć różną ilość białych kropek i dodatkowo zachowuje lambdę na poziomie 032, czyli prawie najlepszą. Jest trochę droższy od konkurencji z lambdą 033 a znacznie tańszy od styropianów grafitowych z lambdami 031 – 030. Jak na razie to optymalne rozwiązanie wśród tego typu płyt. Tezę tą potwierdza ponad 70 pozytywnych opinii o produkcie.

Obecnie, w 2019 roku Swisspor Lambda Plus Fasada 032 zachowuje niższą ceną nawet od konkurencji z lambdą 033. HIT sezonu 2018 i 2019. Lider na rynku. Chroń lidera przed słońcem siatkami osłonowymi na rusztowaniach lub pod okapem. Stosuj do niego klej elastyczny z włóknem do styropianu grafitowego i zatapiania siatki. Polecamy najczęściej wybierany w tym roku klej Sempre Tu200

Lambdy White i Lambdy Mega White nie musisz osłaniać. Dzięki specjalnym nacięciom mała płyta jest cały czas odprężona i odporna na promienie słoneczne.

Dofinansowanie

Jeśli chcesz uzyskać dofinansowanie na ocieplenie domu z programu rządowego to zapoznaj się z kampania czyste powietrze.

Kontakt

PHU LINGO Hurtownia Styropianu

Dzień dobry!

Mamy weekend 19-20 października 2019

Dni wolne od pracy

Zapraszamy do zakupów poprzez panel sklepu, który dostępny jest 24 godziny na dobę także w święta.

W okienku "ilość" wpisz sumę potrzebnych paczek, co najmniej w ilości minimalnej a grubości styropianu podaj w ostatniej fazie zamówienia w okienku: Uwagi do zamówienia.

Jeśli Twoja wyszukiwarka nie odświeża automatycznie ciasteczek to kliknij na klawiaturze "ctr i r" aby odświeżyć stronę i zobaczyć aktualną datę i ceny. Musisz być online.

Nie możesz się dodzwonić? Napisz proszę zapytanie, podając adres dostawy z kodem pocztowym oraz telefon kontaktowy

Zamówienia, które spełniają wskazane minima logistyczne to:

DOSTAWA GRATIS w całej Polsce.

Zapraszamy!