Styropian grafitowy – porównanie jakości i cen

Utrzymanie właściwego komfortu cieplnego w budynkach mieszkalnych jest niezbędne dla zdrowia użytkowników, a także dla zachowania niskich kosztów eksploatacji domu. Na rynku można spotkać się z wieloma rodzajami materiałów izolacyjnych o zróżnicowanych właściwościach chemicznych oraz mechanicznych. W ostatnich latach dużym zainteresowaniem cieszy się przede wszystkim styropian grafitowy, który z chęcią wybierany jest już nie tylko przez deweloperów luksusowych domów energooszczędnych, ale także niewielkich i tanich obiektów. Czym jest to spowodowane?

Styropian grafitowy

Dotychczas dominujący styropian biały zostaje powoli wypierany przez swój wariant grafitowy. Jest to ściśle związane z jego niskim współczynnikiem lambda, czyli przenikania ciepła, dzięki czemu znacznie lepiej sprawdza się jako ocieplenie budynków. Materiał jest wykonywany z polistyrenu spienionego z domieszką granulek zawierających grafit lub inny półprodukt absorbujący promieniowanie cieplne – to właśnie dzięki nim zyskuje swój charakterystyczny kolor. Na rynku można spotkać się również z wariantami z wbudowaną warstwą wierzchnią z twardego styropianu białego. Jest to produkt o nazwie Lambda White.

Jakość a cena

Główną zaletą tego materiału jest jego znacznie większa efektywność energetyczna w porównaniu do wariantu białego. Dzięki temu można znacząco zmniejszyć grubość układanych płyt, jednocześnie spełniając obowiązujące warunki techniczne, określone w normach. Współczynnik lambda materiału wynosi od nawet 0,030 do 0,033 W/mK, podczas gdy w swojej tradycyjnej postaci ten wynik może być wyższy o nawet 0,010 W/mK.

Tak doskonałe rezultaty wiążą się z wyższą ceną. Przykładowo jeden z najlepszych produktów na rynku Austrotherm Premium Fasada 031 kosztuje około 170 zł netto/m3, podczas gdy za metr sześcienny styropianu białego o najlepszym dostępnym współczynniku lambda (0,038 W/mK) zapłacimy ok. 155 złotych. To niewielka różnica.

Czy warto?

Należy pamiętać, że wyższa inwestycja w płyty ze styropianu grafitowego zacznie się sprawnie zwracać. Dzięki doskonałym parametrom izolacyjnym oszczędność cieplna może wynosić o nawet 20% więcej, niż w przypadku wariantu białego. Na rynku można znaleźć produkty o podobnych parametrach 031-030, co w przypadku Swisspor Lambda 100 030 przy grubości 10 – 15 cm stawia w korzystnej pozycji pod ogrzewanie podłogowe obecnie jest on w niższej cenie.

Jeżeli poszukują Państwo rozwiązań o najwyższej efektywności energetycznej, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do skorzystania z naszych usług doradczych. Właściciel sklepu pan Tomasz Lingo posiada uprawnienia budowlane oraz doświadczenie w termomodernizacji budynków tel. 515 361 662 .

Porównanie jakości

Produkcja styropianu grafitowego jest prosta. Polistyren koloru grafitowego dozowany jest do zbiorników i pod wpływem pary wodnej i ciśnienia następuje jego ekspandowanie i sklejanie. Skąd zatem takie różnice w wyglądzie poszczególnych rodzajów różnych producentów?

styropiany grafitowe

O czym należy pamiętać. Im ciemniejszy styropian tym bardziej będzie się nagrzewał. Czarne styropiany przy małych grubościach 5 – 6 – 8 – 10 – 12 cm mocowane w słoneczny dzień latem mogą odpaść od ściany. Styropian grafitowy z wtrąceniami czarnych kropek też się nagrzeje a z białymi kropkami nagrzewać się będzie najmniej.

Jak widać decyduje technologia wykonania. I jest olbrzymi sukces firmy Swisspor i produktu Lambda Plus Fasada 032 , który ma kolor grafitowy, może mieć różną ilość białych kropek i dodatkowo zachowuje lambę na poziomie 032, czyli prawie najlepszą. Jest trochę droższy od konkurencji z lambdą 033 a znacznie tańszy od styropianów grafitowych z lambdami 031 – 030. Jak na razie to optymalne rozwiązanie wśród tego typu płyt. Tezę tą potwierdza ponad 50 pozytywnych opinii o produkcie.

Kontakt

PHU LINGO Hurtownia Styropianu

Dzień dobry!

Jest już wtorek 14 sierpnia. Dziś telefony przyjmujemy od godz. 9:00 do 15:00

Jeśli Twoja wyszukiwarka nie odświeża automatycznie ciasteczek to kliknij "ctr i r" aby odświeżyć stronę.

bok@hurtowniastyropianu.pl

Sklep internetowy jest czynny 24h/dobę

Zamówienia, które spełniają wskazane minima logistyczne realizujemy z dostawą gratis w całej Polsce.

Zapraszamy!